V Ostravě se ukáže Košický zlatý poklad, 3000 zlatých mincí nevyčíslitelné hodnoty

Jeden z nejvzácnějších nálezů v Evropě mohou ode dneška obdivovat návštěvníci Ostravského muzea. Jde o Košický zlatý poklad, unikátní soubor skoro tří tisíc zlatých mincí, který ve 30. letech minulého století náhodou objevili stavební dělníci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlavní kurátor Marek Budaj ukrazuje minci Jan Jiří (1607-1621) z Košického zlatého pokladu | Zdroj: ČTK

Ostravské muzeum poklad vystavuje ve speciálně zabezpečených místnostech. Je to také naposledy, kdy poklad v doprovodu těžkooděnců opustil slovenské hranice.

„Otevíráme speciální bezpečnostní mříž a za ní se nacházejí bezpečnostní vitríny, ve kterých je uložen košický poklad,“ popisuje historik muzea Tomáš Bertha.

Přehrát

00:00 / 00:00

O přípravě výstavy Košického zlatého pokladu v Ostravském muzeu informuje redaktorka Kateřina Daňková

Pancéřové vitríny a dvě místnosti jsou pod neustálým kamerovým dohledem. Nesmí chybět ani pojištění. „Košický poklad je pojištěn na přibližně 180 milionů korun,“ říká historik.

Na starost ho má kurátor výstavy Marek Budaj, který vzácné mince vytahuje z obyčejných papírových sáčků a jednu po druhé skládá do vitrín. Každá má své číslo a přesné místo.

„Už to dělám asi poosmé nebo podeváté, takže je to už asi sedmadvacettisíckrát, co beru každou ruky. Už je to opravdu rutina,“ tvrdí kurátor.

Celkem mu takto projde rukama přes 13 kilogramů zlata. Kromě mincí ještě zlatý řetěz a vzácné medaile. Veřejnost je poprvé uvidí už dnes.

Jezdecká medaile krále Ferdinanda I. z roku 1541 od medailéra Kryštofa Fuessela z kremnické mincovny je podle kurátora výstavy Marka Budaje nejvzácnější exponát Košického zlatého pokladu | Foto: ČTK

Kateřina Daňková, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme