V Ostravě se už téměř dva roky nedaří pokračovat v likvidaci lagun, nejsou peníze

Takzvané "ostravské ropné laguny" znají nejen obyvatelé Moravskoslezského kraje. Desítky tisíc tun chemického odpadu stále patří mezi největší ekologické zátěže v Česku. Problém je v tom, že lidé v Ostravě se zápachu a lagun samotných hned tak nezbaví. Budou to už dva roky, co se likvidace zastavila a na pokračování zatím nejsou peníze. Nejde o malou sumu - v plánu jsou garance za 3,5 miliardy korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Laguny u ostravského sídliště Fifejdy | Foto: Lubomír Zabavík

Je to prokletí hlavně pro obyvatele ostravského sídliště Fifejdy. „Já mám na to přímo výhled. Je to hrozný smrad. I v jedenáctém patře, ve kterém bydlím,“ říká jedna z obyvatelek.

Starší paní si na sousedství páchnoucích a mazlavých černých nádrží těžko zvykne. Práce teď stojí, protože kalů a odpadů je tam více, než se původně čekalo. Asi o 100 tisíc tun, což je mimo původní projekty a veřejné soutěže.

Přehrát

00:00 / 00:00

O ostravských lagunách natáčel redaktor Martin Knitl

I tak ale musíme čistit lagunové vody a to není zadarmo, říká Josef Havelka, ředitel ostravského podniku Diamo:

„Náklady tohoto procesu jsou zhruba 10 milionů měsíčně, spolu s náklady s odstávkou.“

Požadované zhruba 3,5 miliardy jsou pro jistotu včetně všech možných rezerv a krajních řešení. Navíc nějaké peníze zbyly z předchozího odtěžování. Jenže jasná dohoda mezi ministerstvy a hlavně pokyn k čerpání peněz zatím neexistují. Pomoc už slíbil premiér v demisi Jiří Rusnok.

„Zdá se, že se některé věci zbytečně protahují. Nevím, jak se vytvářel pořadník v Moravskoslezském kraji, ale splněného je málo, relativně nejméně. To se musí změnit,“ reaguje Rusnok.

laguny s toxickým odpadem na Ostravsku | Foto: ČTK

Náměstek hejtmana za KSČM Josef Babka doufá, že to není jen slib: „Že se občané konečně dozvědí poslední a pravdivý termín, kdy laguny z Ostravy zmizí.“

Na místě lagun měl být čistý a úhledný lesopark už v roce 2010. Z dávných termínů zbyly jenom cáry papíru a laguny po chemičce jsou pořád ostudou města.

Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme