V Ostravě sílí boj za záchranu chátrajících budov Ostravice-Textilie

Od nového roku přibývají v Ostravě místa, kde mohou lidé podpořit chátrající Ostravici-Textilii. Bojovníci za záchranu architektonického skvostu po městě postupně rozmisťují nové stánky, kde mohou kolemjdoucí podepsat petici nebo si alespoň přečíst o pohnutém osudu vzácných budov.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zabedněná okna kdysi slavného obchodního domu | Foto: F. Tichý

Hned na začátku musí organizátoři řešit kuriózní problém. Kdosi jim totiž ze stánku ukradl zbrusu nový ručně malovaný transparent.

„Tady byl náš transparent, který zmizel. Byl tu jako součást petičního stánku a měl upozornit na petici, která je pod ním umístěná,“ popisuje člen petičního výboru Lukáš Černohorský. Teď už je na místě transparent nový.

„Budou se po městě různě objevovat, stěžejní pro nás budou zastávky na veřejném prostranství,“ říká Lukáš Černohorský a doufá, že transparenty vydrží déle než jeden den. Kvůli odcizenému nápisu už s kamarády podali trestní oznámení.

Přehrát

00:00 / 00:00

S organizátory petice natáčela Kateřina Daňková

„Klasifikujeme to jako trestný čin krádeže. Součástí toho bude i přestupek proti petičnímu právu.“

Od nové petiční akce si pak organizátoři slibují větší osvětu a také další podpisy za záchranu kdysi nejluxusnějšího módního domu v Ostravě. To by si přála i pamětnice paní Božena, která nejraději vzpomíná na tamní kavárničku.

„Do té kavárny jsme chodili na ananasová kolečka, to byl takový speciální moučníček. Já s tím mám dlouholetou zkušenost a dobrou. To byla ikona Ostravy.“

Někdejší ikona ale stále více doplácí na spory magistrátu a developera, který měl na jejím místě postavit nové obchodní centrum. Kvůli obstrukcím centrálního obvodu ale místo toho žádá po městu 1 a půl miliardy za údajně zmařenou investici.

„My trváme na tom, že jsme postupovali legálně, správně a s nejlepším vědomím a svědomím,“ brání se starosta centrálního obvodu, sociální demokrat Jiří Havlíček.

Spor tak nejspíš skončí u soudu. A to už možná Ostravici nepomůžou ani vtipná hesla na ukradeném petičním transparentu.

Kateřina Daňková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme