V Ostravě vrcholí vojenská přehlídka Dny NATO

V Ostravě tento víkend vyvrcholí jubilejní 10. ročník Dnů NATO. K vidění na mošnovském letišti bude například armádní nebo bezpečnostní technika. Největší atrakcí jsou ale každoročně letecké ukázky, které mají na starosti Vzdušné síly armády České republiky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vrtulníky a stíhací letouny na mošnovském letišti

Vrtulníky a stíhací letouny na mošnovském letišti | Foto: Silvie Mikulcová

„Bude toho hodně, protože součástí Dnů NATO je i summit Visegrádské čtyřky. Budeme se snažit za taktické letectvo představit jak nadzvukové letouny Gripen, tak podzvukové letouny L-159. Budeme prezentovat i letouny L-39 Albatros. Co se týče dopravního letectva tak máme Airbusy, uvidíme, co se nám podaří v daný den sem dostat,“ představuje program velitel vzdušné síly Jiří Verner.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dny NATO v Ranním interview představil první zástupce náčelníka Generálního štábu Armády ČR brigádní generál Miroslav Žižka.

Návštěvníci také budou mít mimořádnou příležitost vidět přímo v akci výzbroj jednotlivých armád, ale i historická válečná letadla. K vidění bude také hasičská a policejní vozidla.

Na celou přehlídku se mohou návštěvníci přijít podívat zcela zdarma. „Ne všechny akce jsou zadarmo. Většina z nich ve světě je zpoplatněno a nám se líbí to, že se to dá udělat i bez vstupného. Nechceme, aby divák platil dvakrát, když chce vidět armádu, protože my jsme závislí na penězích daňových poplatníků. Proto tuto akci preferujeme,“ vysvětluje Vernerov.

Pozor na dopravní komplikace

Policie ale varuje před dopravními komplikacemi v okolí mošnovského letiště, kde se Dny NATO konají. Podle pořadatelů dnes na akci zamíří desítky tisíc lidí. Loni Dny NATO přitom navštívilo 135 tisíc návštěvníků.

Mimořádná opatření připravila i policie, protože se očekávají kolony a značné dopravní komplikace. Zároveň vyzývá řidiče, kteří nejedou na Dny NATO, aby se Mošnovu zdaleka vyhnuli. Policisté poprvé využijí světelné informační tabule na dálnici D1 a současně doporučují všem návštěvníkům, aby počítali raději s velkým zdržením.

Martin Knitl, Kateřina Daňková, Lenka Rafaelová, Aneta Vojtěchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme