V Ostravě začala platit speciální protihluková vyhláška

Ostrava je od začátku listopadu městem ticha a klidu - alespoň o víkendu. Vyplývá to z nové protihlukové vyhlášky. Ostrava se tak stala dalším velkým městem, které si chce posvítit na rušení odpočinku, především v neděli a během státních svátků.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Masarykovo náměstí (Ostrava)

Masarykovo náměstí (Ostrava) | Foto: Filip Jandourek

Motorové pily, křovinořezy, kladiva, vrtačky – patří podobná omezení i do velkých měst? Většina obyvatel Ostravy to vidí jednoznačně: určitě ano.

„Já bydlím v paneláku a soused v neděli pořád vrtá. To by mělo být výjimkou, když se třeba někdo stěhuje, v neděli,“ říká jeden z obyvatel, který prosazuje vyhlášku i pro panelové domy.

„Protihluková vyhláška? Já bych řekla, že ano. Ale těžko se to bude dodržovat. Po nějaké hodině by policie mohla ten režim kontrolovat,“ myslí si další Ostravanka.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nové vyhlášce v Ostravě informoval redaktor Martin Knitl

Město si na nový režim teprve zvyká. Ve všední dny včetně soboty musí zavládnout klid od dvaceti hodin a během nedělí a svátků po celý den.

Týká se to panelových sídlišť, ale také okrajových částí spíše vesnického typu. Ostravský primátor Petr Kajnar z ČSSD neslibuje policejní hon. Spíše doufá, že paragrafy povedou k normální lidské slušnosti.

„Třeba může Městská policie upozornit, že se to nemá používat. Nejde o to, aby tam přijela, pokutovala a dělala dusno. Jde o to, aby se lidé skutečně naučili ctít dny volna tak, aby si mohli odpočinout a hlučné činnosti přesunuli do doby, kdy to tolik nevadí,“ vysvětluje primátor.

V dobách klidu se také v Ostravě nesmí zapalovat pyrotechnika a není možné ani střílet. Před časem se v sousední Opavě pokusili zastavit popíjení alkoholu v historické části města. Sociálně demokratický náměstek primátora Daniel Žídek to vnímá jako nutnost, i když je to v podstatě zásah do svobody.

„Zejména v městské památkové zóně by takové užívání nemělo být povoleno. Je to spíš ve vztahu k tomu obtěžujícímu požívání, kdy člověk nezvládne ten požitý alkohol a obtěžuje svým chováním okolí, než takové to běžné vypití piva,“ objasňuje Žídek.

Martin Knitl, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme