V Ostravě začaly Dny NATO, představují se gripeny i americké bombardéry

Celý víkend bude v Ostravě k vidění velkolepá armádní podívaná, která již první den přilákala tisíce návštěvníků. Na letišti Leoše Janáčka v Mošnově dnes začaly Dny NATO a také Dny vzdušných sil Armády České republiky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vrtulníky a stíhací letouny na mošnovském letišti | Foto: Silvie Mikulcová

Letošní dvanáctý ročník má být výjimečný nejen svou programovou nabídkou, ale i účastí, již potvrdilo dvacet států.

Organizátorům se podařilo, i v době, ve které všechny státy omezují svou účast na podobných akcích, zapojit do programu armádní přehlídky i týmy, které nejsou k vidění často.

Tento víkend si mohou návštěvníci prohlédnout strategické bombardéry B-52, ty se veřejnosti naposledy představily před třinácti lety ve Velké Británii, dále se česká armáda bude podílet na ukázce tankování gripenu přímo za letu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s náčelníkem Generálního štábu Armády České republiky generálporučíkem Petrem Pavlem

„Předvedeme průřez celou škálou technik vzdušných, ale i pozemních, máme tu dohromady něco přes 700 vojáků a asi 260 kusů techniky, které budou moci diváci vidět jak při statických, ta dynamických ukázkách,“ přiblížil program náčelník Generálního štábu Armády České republiky generálporučík Petra Pavel.

„Lidé budou moci hovořit se členy posádky, pro nás je to opravdu ideální příležitost, jak armádu přiblížit našim občanům,“ dodal.

„Armáda totiž nechce, aby ji veřejnost vnímala jako uzavřenou skupinu, ale jako organizaci, která je pro občany otevřená. Pokud účast lidí přispěje k vyššímu zájmu o armádu, my to jen uvítáme,“ sdělil generálporučík Pavel.

Martin Mašek, Denisa Morgensteinová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme