V ostravském Přednádraží se objevil další problém, nelegální odběry elektřiny

Stavební úřad odhalil další problém, který může donutit k vystěhování poslední obyvatele ostravského Přednádraží. Jde o černé odběry elektřiny, které společnost ČEZ zatím vůbec neřešila. Přitom právě elektřina hraje v poškozených domech klíčovou roli, zvláště teď v zimním období.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Desky v otvorech po dveřích | Foto: Andrea Čánová

„Buďto topí dřevem a využívají stávající komíny, které podle našich zjištění nejsou zcela v pořádku, anebo využívají elektřinu, kterou odebírají načerno,“ upozornil vedoucí stavebního úřadu Moravské Ostravy a Přívozu Jiří Švarc.

„V celém objektu totiž není jediný elektroměr a celý objekt jede na jedinou pojistku,“ upřesnil.

Přehrát

00:00 / 00:00

V ostravském Přednádraží řeší nelegální odběry elektřiny. Podrobnosti zjišťoval redaktor Martin Knitl

Za elektřinu v Přednádraží nikdo neplatí. Ani v domě číslo 8, který zbyl jako poslední útočiště zhruba dvaceti lidí.

Přitom ti, kteří z Přednádraží ještě neodešli, nic neskrývají. Nemají elektroměr, ale všechno brzy bude, protože opravy svépomocí pokračují, slibuje jeden z obyvatel Jan Bandy. Z toho, že by je ČEZ odstřihnul, strach nemá.

„My to dáváme všechno do pořádku. Je tady soukromá firma, která to dělá. A pak se zapíše revize, pak přijde ČEZ a budou se už jen napojovat hodiny,“ uvedl.

Podle úředníků obvodu Moravská a Ostrava a Přívoz je přinejmenším zvláštní, že právě společnost ČEZ zatím nepodnikla žádné kroky. Mluvčí firmy Jaroslav Jurča neodpověděl jasně na otázku, zda firma o nelegálním odběru ví.

„Tuto informaci nemůžeme vyloučit ani potvrdit. Ovšem můžeme říct, že preventivní kontroly provádíme na území celé distribuční soustavy a Přednádraží není v tomto směru výjimkou. Ovšem termíny kontrol z taktických důvodů nezveřejňujeme,“ řekl.

Všechno naznačuje, že se blíží další nepříjemnosti. Podobně jako před časem kvůli dodávkám pitné vody do Přednádraží.

Energetiky chce oslovit osobním dopisem i starosta Moravské Ostravy. Otázky kolem elektřiny jsou zásadní mimo jiné i proto, že kdyby poslední obyvatelé této kolonie o proud přišli, výrazně by se tam zhoršily podmínky. Domy jsou podle stavebního úřadu stále neobyvatelné.

Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme