V ostravském Přednádraží se objevil další problém, nelegální odběry elektřiny

Stavební úřad odhalil další problém, který může donutit k vystěhování poslední obyvatele ostravského Přednádraží. Jde o černé odběry elektřiny, které společnost ČEZ zatím vůbec neřešila. Přitom právě elektřina hraje v poškozených domech klíčovou roli, zvláště teď v zimním období.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Desky v otvorech po dveřích | Foto: Andrea Čánová

„Buďto topí dřevem a využívají stávající komíny, které podle našich zjištění nejsou zcela v pořádku, anebo využívají elektřinu, kterou odebírají načerno,“ upozornil vedoucí stavebního úřadu Moravské Ostravy a Přívozu Jiří Švarc.

„V celém objektu totiž není jediný elektroměr a celý objekt jede na jedinou pojistku,“ upřesnil.

Přehrát

00:00 / 00:00

V ostravském Přednádraží řeší nelegální odběry elektřiny. Podrobnosti zjišťoval redaktor Martin Knitl

Za elektřinu v Přednádraží nikdo neplatí. Ani v domě číslo 8, který zbyl jako poslední útočiště zhruba dvaceti lidí.

Přitom ti, kteří z Přednádraží ještě neodešli, nic neskrývají. Nemají elektroměr, ale všechno brzy bude, protože opravy svépomocí pokračují, slibuje jeden z obyvatel Jan Bandy. Z toho, že by je ČEZ odstřihnul, strach nemá.

„My to dáváme všechno do pořádku. Je tady soukromá firma, která to dělá. A pak se zapíše revize, pak přijde ČEZ a budou se už jen napojovat hodiny,“ uvedl.

Podle úředníků obvodu Moravská a Ostrava a Přívoz je přinejmenším zvláštní, že právě společnost ČEZ zatím nepodnikla žádné kroky. Mluvčí firmy Jaroslav Jurča neodpověděl jasně na otázku, zda firma o nelegálním odběru ví.

„Tuto informaci nemůžeme vyloučit ani potvrdit. Ovšem můžeme říct, že preventivní kontroly provádíme na území celé distribuční soustavy a Přednádraží není v tomto směru výjimkou. Ovšem termíny kontrol z taktických důvodů nezveřejňujeme,“ řekl.

Všechno naznačuje, že se blíží další nepříjemnosti. Podobně jako před časem kvůli dodávkám pitné vody do Přednádraží.

Energetiky chce oslovit osobním dopisem i starosta Moravské Ostravy. Otázky kolem elektřiny jsou zásadní mimo jiné i proto, že kdyby poslední obyvatelé této kolonie o proud přišli, výrazně by se tam zhoršily podmínky. Domy jsou podle stavebního úřadu stále neobyvatelné.

Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme