V Pardubicích vyhlásili válku sladkostem ve školách. Projekt eSvačinky učí děti jíst zdravě

Špatné stravovací návyky u dětí chce zlepšit nový projekt eSvačinky. Dětem z pardubických škol nabízí zdravé svačiny vyrobené z čerstvých lokálních potravin. Namísto tučných jídel se tak mohou posilnit obloženými houskami, jogurty a saláty. A co víc, školákům je každé ráno připraví a dopraví do školy lidé se zdravotním hendikepem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příprava svačiny se Zdravou pětkou | Foto: Khalil Baalbaki

Je půl osmé ráno, svačinářkám právě končí ranní směna. V provozně nachystali dětem svačinu na velkou přestávku a chystají se na donášku do školy. Šance vydělat si i pro zdravotně postiženou Moniku Gavalcovou.

„Začínáme v sedm hodin ráno, zatím toho tolik neděláme, takže jsme během půl hodinky hotoví. Nakrájíme housky, obložíme, zabalíme, zabalíme jogurty, odvážíme,“ popisuje svačinářka svou práci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Do výrobny zdravých svačinek se vypravil reportér Ondřej Wolf

Zaměstnanci postupují podle manuálu. Je to jakási kuchařka, potvrzují slova Filipa Novotného z České abilympijské asociace, která tento projekt postupně rozjíždí.

„Když se díváme na jogurt s marmeládou a piškoty, tak je to na začátku jogurt, toho se dává 120 gramů. Přidají se piškoty 15 gramů, přidá se 15 gramů marmelády a konečná hmotnost je 150 gramů. Pak už stačí jenom přidat lžičku, všechno zabalit a přilepit štítek,“ vysvětluje Novotný.

A pak hurá do školy nebo spíš do školního bufetu. O velké přestávce je už všechno nachystané - ale pozor, žádné chipsy, čokolády, koblihy či majonézové saláty zde nejsou.

Školní bufet oblehli hlavně páťáci. Patnáct korun za obloženou housku se sýrem a salámem utratila i Veronika ze šesté třídy. Zdravá strava je pro tuhle žákyni skoro nutností.

„U mě to je dobrý, já musím držet dietu. Já jsme totiž tady s kamarádkou baletka, takže nemůžeme jíst moc sladkého,“ říká.

Svačiny se dají objednávat po internetu

Ředitelce Renatě Janecké se myšlenka školního bufetu se zdravou výživou líbila. Základní škola Štefánikova je jednou z prvních, kde projekt eSvačinky dostal reálnou podobu.

„Já jsem ráda, že konečně děti mohou koupit taky ovocný nebo zeleninový salát, jogurty s müsli, že to není pořád jenom houska, bageta nebo třeba chipsy,“ pochvaluje si Renata Janecká. „Jsem ráda, že tady ta možnost je, že když si třeba někdo zapomene svačinu, že si může jít koupit kvalitní jídlo,“ dodává.

Svačiny, vyráběné v rámci sociálního podnikání abilympijskou asociací, se nově dají objednávat přes internet. Na výběr je z 20 druhů jídel a salátů.

Ondřej Wolf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme