V pardubické věznici zavládlo po ohlášení amnestie nadšení, mezi lidmi strach

Dílčí amnestie prezidenta republiky zaskočila občany, vězeňskou službu, justici a v neposlední řadě odsouzené. Získat svobodu byla pro ně před pár dny ještě věc z říše snů, teď už je to pro skoro tři stovky z nich realitou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vazební věznici v Hradci Králové ve čtvrti Pouchov začali 2. ledna na základě prezidentské amnestie opouštět první propuštění vězni

Vazební věznici v Hradci Králové ve čtvrti Pouchov začali 2. ledna na základě prezidentské amnestie opouštět první propuštění vězni | Foto: David Taneček | Zdroj: ČTK

„Svoboda, pohoda. Znovu jsem se narodil, úplně jsem jásal radostí,“ raduje se ze znovunabyté svobody dohola ostříhaný muž s krátkým vousem.

Je prvním, kdo opustil celu i vězení s ostrahou a po čtyřech měsících vyšel na svobodu. Původně měl v kriminále strávit dvacet měsíců, protože porušil podmínku. „Jedu domů za rodinou, za přítelkyní,“ svěřil se.

Brány pardubické věznice opustil den po vyhlášení amnestie prezidentem republiky. Na celách prý kvůli tomu zavládlo veselí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Před branou pardubického vězení natáčel Ondra Wolf

„Úplně jsem z toho zděšenej. Je to tam šílený, všichni jásají, fakt rachot,“ potvrzuje asi třicetiletý bývalý vězeň. Domů odcházel po svých, oblečený pouze v mikině, slabé bundě a džínách, v ruce držel balíček s dopisy.

Na tohoto vězně ale nikdo z příbuzných nečekal, všechno škol ráz naráz. Zvěst o vyhlášení amnestie se šířila velmi rychle. Do Pardubic přivedla pár nedočkavců, například romskou rodinu z Jičína – otce, bratra a syna jednoho z odsouzených. Vyjeli ale takříkajíc naslepo.

„Nejdu najisto. Přijeli jsme pro bratra, který byl převezený z Valdic do Pardubic za dobré chování. Myslím, že na 99 procent by měl být propuštěný,“ říká muž. Zda a kdy bude jeho příbuzný propuštěn, neví, přesto ale vyhlášení amnestie chválí: „Konečně se taky pan Klaus rozhejbal, po dvaceti letech aspoň nějaká amnestie.“

Obavy z kriminality

Občané Pardubic ale mají jiný názor: „Kriminalita v menších městech určitě stoupne, což není zrovna nejlepší. – Nelíbí se mi to, myslím, že je spousta lidí, kteří se ven vůbec dostat neměli. – Co budou dělat? Nemají kde bydlet, nemají práci, nemají nic.“

Celkem by mělo české věznice opustit zhruba 7500 trestaných. Přeplněný pardubický žalář se 760 vězni se vyprázdní z necelé poloviny. O osudu vězňů rozhodují za jeho zdmi soudci okresního soudu na základě spisů odsouzených. Jejich propouštění předcházejí také zdravotní prohlídky.

„Nadále probíhá projednávání jednotlivých případů, dále organizace a příprava propouštění dalších osob,“ říká mluvčí vězeňské služby Gabriela Pohlová.

Poslední amnestovaný by měl pardubickou věznici opustit příští týden. Bývalé vězně čeká návrat domů a shánění obživy. Úřady práce mají pohotovost i kvůli dávkám mimořádné okamžité pomoci.

mka, Ondřej Wolf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme