V Pardubickém kraji je nedostatek řemeslníků, krajský úřad to chce změnit

Průmyslové podniky mají nedostatek odborníků. Více než polovina volných pracovních míst je v průmyslu. Děti ale nemají o učňovské obory zájem. Šikovný řemeslník si dnes přitom vydělá více, než absolvent humanitního oboru. Pardubický kraj spustil projekt, který má děti přilákat do lavic průmyslových učilišť a středních škol.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

svařování, svářeč při práci

svařování, svářeč při práci | Foto: Eva Odstrčilová

Nástrojaři, frézaři nebo zámečníci - to jsou profese které postupně ubývají. Starší generace odchází do důchodu a není, kdo by ji nahradil.

„Poptávka od firem po našich profesích tady je, ale my jim nemáme koho dodat, protože prostě nemáme žáky. Nedávno volala firma Plynostav, která chtěla v horizontu pěti let 44 svářečů, poptávají se dlaždici, zedníci, ale my jim opravdu nemáme koho do praxe poslat,“ smutně říká ředitelka Střední průmyslové školy stavební v Pardubicích Renata Petružálková.

Podle ní se děti bojí manuální těžké práce. To už dnes zcela neplatí, protože mnoho strojů ovládají počítače. Rodiče si ani nedokáží představit, co který obor obnáší, říká Petružálková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na českém trhu chybí šikovní řemeslníci, děti nemají o učňovské obory zájem

„Vidíme to na dnech otevřených dveří, proto jsme je začali organizovat trochu jinak. Děti sem přijdou a při dnech otevřených dveří si už můžou zkusit jednoduché řemeslné činnosti. Často se nás rodiče ptají, co třeba dělá rozpočtář, stavební technik a podobně.“

Dnes je o šikovné řemeslníky nouze a mnohdy si vydělají i více, než je průměrná mzda v Česku, dodává ředitel pardubického úřadu práce Petr Klimpl.

„Máme velké požadavky na oblast technických řemesel, jako jsou frézař, nástrojář a tak dál. A když jsou požadavky na tyto profese, je samozřejmě i velký požadavek na mzdy. V tuto chvíli máme evidováno u nástrojářů třeba pětatřicet nebo čtyřicet tisíc korun.“

Stipendia a Techno-hrátky

Pardubický kraj proto začal před časem spolupracovat s podnikateli, aby zjistil, jací odborníci jim ve firmách chybí. Kraj se snaží přitáhnout děti k technickým oborům různým způsobem, popisuje krajská radní Jana Pernicová.

„Začali jsme podporovat školy stipendii, ale nejedná se o pevně stanovené obory, vycházíme z konkrétních potřeb trhu. Pak se podílíme na organizaci mezinárodních soutěží, to je Skill řemeslo ve Vysokém Mýtě, které je ušito přímo na stavebnictví, instalatéry, malíře. Školám pomáháme i finančně, aby mohly organizovat dny otevřených dveří.“

Na Vysočině není zájem o střechová řemesla - chybí klempíři i pokrývači | Foto: Lucie Maxová

Teď spustil projekt Techno-hrátky, který má zájem dětí o technické obory zvýšit. Jak, doplňuje koordinátorka projektu Eva Hromádková.

„Domluvili jsme se na spolupráci s deseti vybranými středními školami v regionu, které navíc nabízejí obory podporované stipendijním programem Pardubického kraje. Do každé této školy svezeme žáky z celého regionu, provedeme je po dílnách, kde jim učni ukáží krásu řemesla. Děti si je budou moct i vyzkoušet, zasoutěží si. Věříme, že touto formou bychom mohli zájem u malých školáků zvýšit.“

Tereza Jelínková, Iveta Záleská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme