V Pasohlávkách vznikne lázeňská zóna za dvě miliardy, péči nabídne od roku 2018

V jihomoravských Pasohlávkách vzniknou již na konci roku 2018 obří lázně na léčbu pohybového ústrojí. Postaví je čínští investoři z provincie Che-pej ve spolupráci s Jihomoravským krajem. Informoval o tom hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek, který v Číně doprovází premiéra Bohuslava Sobotku. Lázeňská zóna by měla nabídnout asi 500 pracovních míst a bude stát v přepočtu dvě miliardy korun.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lázeňská péče

Lázeňská péče | Foto: Arnošt Sládek

Půjde o největší lázně postavené na zelené louce v prostoru střední Evropy. Celkem by v oblasti mělo být 12 lázeňských objektů na ploše zhruba 20 hektarů. Po úplném dokončení by lázně nabídly své služby zhruba 2000 hostům a vedle tradiční lázeňské péče budou poskytovat i prvky tradiční čínské medicíny.

"Celkové náklady, které budeme společně s čínskou stranou investovat do projektu, představují sumu zhruba okolo 80 milionů eur, to znamená přes dvě miliardy korun," řekl Hašek.

Veškerá jednání o podrobnostech projektu by měla být dokončena zhruba v první polovině příštího roku, následovat budou různé povolovací procesy, například stavební povolení. Samotná výstavba je plánovaná v druhé polovině roku 2017 a v roce 2018. Lázně by se měly otevřít klientům na konci roku 2018, nejpozději v únoru roku 2019.

Přehrát

00:00 / 00:00

K termínu uvedení do provozu jsem skeptický," uvedl v Ranním interview Radiožurnálu prezident Svazu léčebných lázní Eduard Bláha

Nápad na vybudování lázní v Pasohlávkách vznikl již na přelomu let 2007 a 2008. Vše se ale podle Haška dynamicky nastartovalo až před dvěma lety s nástupem bývalého šéfa Brněnských výstav a veletrhů Jiřího Škrly do vedení společnosti Thermal Pasohlávky. Firmu založil Jihomoravský kraje a obec Pasohlávky.

Asi před rokem začal Jihomoravský kraj jednat s provincií Che-pej. "Jsem rád, že jsem dnes mohl podepsat s guvernérem provincie Che-pej memorandum o spolupráci na tomto projektu," uvedl jihomoravský hejtman.

Na vytyčeném území se prý nehrozí komplikace. "Je to území, kde územní plán Pasohlávek počítá s rekreační lázeňskou zónou. Navíc v zemi už jsou příslušné sítě, včetně rozvodů léčivé minerální vody," vysvětlil jihomoravský hejtman. Převážnou většinu zaměstnanců budou tvořit lidé z České republiky, předpokládá se ale, že v místě budou působit i Číňané. Lázně by se měly specializovat především na léčení pohybových ústrojí.

"Nevylučuji, že přitáhnou i čínskou klientelu, ale primárně jsou určeny pro Českou republiku, Slovensko a také Rakousko. Lázně by měly mít středoevropský rozměr," uzavřel Hašek.

Renomé lázní se buduje dlouho, připomíná expert

„Musím říci, že jsem k projektu, tak jak zatím byl by prezentován, skeptický, ale vím o něm hrozně málo,“ řekl v Ranním interview Radiožurnálu prezident Svazu léčebných lázní Eduard Bláha.

„Skeptický jsem hlavně k ohlášenému termínu. Nezdá se mi, že podobně veliký projekt je možné namalovat, vyprojektovat, nechat schválit, postavit a uvést do provozu v tak krátké době. A v takovém rozsahu.“

Bláha považuje záměr za velmi ambiciózní. „Alespoň z informací mně dostupných panuje spousta neznámých jmen kolem skutečného investora a provozovatele, tak okolo strategie, která je zatím.“

Lokalita je podle Bláhy velmi pěkná, ale pověst a renomé lázní se buduje poměrně dlouho a je spojené s historií a tradicí. Chápe však motivaci Moravskoslezského kraje rozvíjet cestovní ruch i pracovní místa v regionu.

„Jen si myslím, že z pohledu investora je to krok do neznáma,“ poznamenal v Ranním interview Radiožurnálu prezident Svazu léčebných lázní Eduard Bláha.

Klientů v lázních mírně přibývá

České lázně se v posledních letech potýkaly spíše s úbytkem klientů, zejména domácích. A mnohá zařízení měla existenční problémy. Poslední dobou se to začíná mírně měnit.

Podle údajů Českého statistického úřadu ve třetím čtvrtletí lázně v České republice navštívilo zhruba 212 tisíc hostů, což bylo přibližně o půl procenta více než loni.

Klienti navíc tráví v lázních více času, délka pobytu se prodlužuje. Počet přenocování vzrostl ve třetím čtvrtletí o 5,4 procenta. Přitom v tomto období pokračoval trend návratu domácích hostů do českých a moravských lázní.

Počet lázeňských hostů z tuzemska se zvýšil o 7 procent a počet jejich přenocování o téměř 16 procent. Naopak počet hostů z ciziny klesl o 7 procent a jejich přenocování ubylo o 9 procent. Od začátku letošního roku přijelo do lázní 570 tisíc 600 hostů.

Léčebné lázně | Foto: Český rozhlas

ČTK, ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme