V Peci pod Sněžkou se začíná stavět nová lanovka

V Peci pod Sněžkou dopoledne oficiálně začne výstavba nové lanovky na Sněžku. Současná lanová dráha bude ale turisty vozit až do poloviny příštího roku. Cena za stavbu se i kvůli náročnosti vyšplhá na stovky miliónů korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lanovka na Sněžku funguje od roku 1949 | Foto: Luboš Veverka

Lanovka vozí turisty už od roku 1949 a o rekonstrukci dvousedačky se mluví desítky let. Město Pec pod Sněžkou za lanovku zaplatí téměř 300 milionů, z toho přes 200 milionů je dotace z Evropské unie.

Přehrát

00:00 / 00:00

Radek Drahný z vedení správy Krkonošského národního parku v Ranním interview Radiožurnálu

Nová lanovka bude jezdit po stejné trase jako ta současná, místo dosavadních otevřených sedaček pro dva pasažéry ale bude mít čtyřmístné kabinky. Hodinová kapacita zůstane na 250 lidech. Nová lanovka však bude lépe odolávat větru a novinkou bude i posunutí dolní stanice blíž k Peci. První turisté by se novou lanovou dráhou na vrchol Čech mohli svézt na jaře 2014.

Stavba bude vzhledem k místu a klimatickým podmínkám velmi náročná. Většina trasy je ve svažitém a těžko přístupném terénu, navíc v přísně chráněné oblasti Krkonošského národního parku. Významná část prací se bude dělat pomocí vrtulníku, jehož provoz je závislý na počasí.
Na dodržování podmínek v nejpřísněji chráněných lokalitách bude dohlížet i správa Krkonošského národního parku.

Vrchol Sněžky | Foto: Milan Baják

„Doprava materiálu a veškeré stavební práce budou muset probíhat velice šetrně, to jsou ty základní podmínky, které jsme si kladli,“ řekl v Ranním interview Radek Drahný z vedení správy národního parku.

„Je třeba si uvědomit, že vrchol Sněžky je z hlediska přírodovědného tak unikátním a cenným místem, jako třeba pro český stát jsou unikátní korunovační klenoty. Proto je třeba i při té rekonstrukci lanovky postupovat co nejobezřetněji. A prakticky všechny parametry, všechny podmínky – a je jich několik desítek, které ochrana přírody specifikovala – musí sledovat tu myšlenku, že masiv Sněžky a ta unikátní příroda nesmí být rekonstrukcí lanovky poničeny,“ zdůraznil Drahný.

Přehrát

00:00 / 00:00

O stavbě nové lanovky mluvil ve Světě o osmé náš východočeský reportér Martin Pařízek

Ještě do zimy hodlají stavbaři vybetonovat téměř všechny patky pro nové sloupy na spodním úseku. Zahájí také stavbu nové dolní stanice lanovky a přivedou k ní přeložky sítí. Při stavbě patek využijí i vrtulník.

Nová dolní stanice lanovky se posune k parkovišti k chatě Lesovna. Mezistanice na Růžové hoře a horní stanice na Sněžce zůstanou na svých místech. Práce vyžadující úplné odstavení lanovky začnou ve druhé polovině příštího roku.

mta, Martin Pařízek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme