V Peci se chystají instalovat lano pro novou lanovku na Sněžku

Lanovka na Sněžku je těsně před dokončením. Dnes se začíná montovat lano. Staré sedačky pak vystřídá nová kabinová lanovka, která pojede až o třetinu rychleji.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lanovka na Sněžku | Foto: Martin Pařízek

Instalace lana pro novou lanovku potrvá několik dní. V Peci pod Sněžkou na tom bude pracovat celý tým dělníků z Rakouska.

To ale až poté, co bude lano spletené do jednoho kusu tak, aby se mohlo točit dokola. Je to taková zajímavost. Lano na lanovky se totiž nesváří, ale splétá. Pro provoz na lanovkách na něm nesmí být ani uzel.

Splétání lana prý umí jen několik lidí v celé Evropě. Prakticky to vypadá tak, že „splétač" vezme oba konce lana, rozdělí ho na jednotlivé svazky a odprostřed ho začne zaplétat, zjednodušeně by se dalo říct jako pomlázku. Ale je to mnohem složitější.

Nakonec pak zůstanou zhruba půlmetrové zbytky lanek, které se ještě navíc zastrčí do ochranného obalu. Ty se tam zaseknou a pevně drží. Lano na lanovce je pak vlastně z jednoho kusu.

I když by se mohlo zdát, že zaplétané místo může být náchylné k prasknutí, je tomu přesně naopak. Lano na zapleteném místě je prý dokonce pevnější než kdekoli jinde.

Původní lanovka na Sněžku skončila, vystřídá ji nová | Foto: ČTK

Hana Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme