V Petřínské rozhledně začala výstava věnovaná českým věžím a stavebnici Merkur

Kovové součástky různých velikostí, šroubky a matičky a především prostor pro fantazii - to jsou hlavní přednosti tradiční české stavebnice Merkur. A právě ta se stala stavebním materiálem pro první výstavu Muzea hlavního města Prahy v Petřínské rozhledně. Exhibice nazvaná Věže z Merkuru představuje nejen modely českých věží a rozhleden, ale také autory, kteří stavebnici Merkur zasvětili podstatnou část svého života.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stavebnice Merkur - hračka s více jak osmdesátiletou tradicí | Foto: Hynek Bulíř

„Tuhle věžičku Petřínské rozhledny jsem stavěl před sedmi lety. Dovolil jsem si postavit první návrh architekta Prášila po jeho návratu z Paříže,“ ukazuje a říká spoluautor výstavy Jiří Mládek, který se stavebnici Merkur věnuje už od roku 1975.

„To pramenilo z mého dětství, kdy ho všichni spolužáci ho měli a mě to štěstí nějak minulo. Pod vánočním stromečkem jsem nikdy Merkur neviděl. Jak šel čas, tak to vyvrcholilo tím, že mám největší sbírku na světě a modelů jsem postavil už skoro 5 tun,“ dodává.

Přehrát

00:00 / 00:00

O výstavě informovala redaktorka Magdalena Medková

Vedle Petřínské rozhledny se návštěvníci setkají i s velkým modelem Eiffelovy věže či malými konstrukcemi zajímavých českých rozhleden. Druhá část výstavy je pak věnována zesnulému nadšenci Milanu Mrázovi, který stavebnici Merkur zasvětil celý život.

„Detailně se seznamoval se železničními vagony a pak je stavěl. Nebo stavěl nákladní auta s pozoruhodnými technickými detaily, které se velice reálně blížily tomu, jak ta skutečná auta fungovala. Z jeho bohaté sbírky je tady zhruba 20 modelů,“ doplňuje druhý tvůrce výstavy Tomáš Dvořák.

Muzeum hlavního města Prahy si od výstavy slibuje, že zaujme návštěvníky všech generací.

„Myslím si, že všechny generace – ať už Pražanů nebo návštěvníků Prahy – na Petřín zamíří a stejně tak spousta generací si hrála a hraje s Merkurem,“ říká ředitelka muzea Zuzana Strnadová.

Pro návštěvníky je proto připravena i malá soutěž. Ti, kteří na výstavě postaví svoji vlastní věž, mohou vyhrát stavebnici Merkur. Možnost mají do 30. března.

Základní vstupné na výstavu vyjde na 105 korun.

Magdaléna Medková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme