V plánované CHKO Brdy by měla auta jezdit nejvýš padesátkou, míní Stropnický s Brabcem

Na silnicích v budoucí chráněné krajinné oblasti Brdy by měla být omezena rychlost na 50 kilometrů za hodinu. Na dnešním jednání se starosty dotčených obcí v Jincích na Příbramsku se na tom shodli ministr obrany Martin Stropnický a ministr životního prostředí Richard Brabec (oba z hnutí ANO).

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministři Martin Stropnický a Richard Brabec po jednání v Jincích na Příbramsku

Ministři Martin Stropnický a Richard Brabec po jednání v Jincích na Příbramsku | Zdroj: ČTK

Obecně by měl být podle ministrů automobilový provoz v Brdech co nejmenší.

Návštěvníci by se měli v oblasti pohybovat zejména po turistických trasách a cyklostezkách. Některé by měly být připravené už od vzniku chráněné krajinné oblasti, tedy od 1. ledna příštího roku.

V současnosti pokračuje očista bývalého vojenského prostoru od munice. Podle ministra obrany Martina Stropnického pyrotechnici očistí do konce roku 60 procent území, které budou moci hned navštívit turisté. „Nic nenasvědčuje tomu, že bychom to nestihli,“ poznamenal Stropnický.

Nevyčištěná místa budou podle něj v roce 2016 vyznačená. Úplně by měl být prostor čistý do konce roku 2017.

Myšlenka na ochranu Brd není nová. Podle ministra Brabce se za první republiky dokonce uvažovalo, že se území stane národním parkem. „Tato myšlenka nakonec byla překonána tím, že tady už v roce 1926 vznikl vojenský újezd,“ řekl Brabec.

Chráněná krajinná oblast (CHKO) Brdy | Foto: Český rozhlas

kov, Radek Duchoň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme