V Plzeňském kraji je více než 23 tisíc nezaměstnaných

Nezaměstnanost v Česku během prosince prudce vzrostla. Bez práce je více než půl milionu obyvatel. Na Plzeňsku je to více než 23 tisíc lidí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřad práce (ilustrační foto)

Úřad práce (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

„Bez práce jsem měsíc, jsem na podpoře, sháním práci a jak tak sleduji nabídky, není to vůbec jednoduché,“ říká 31letý Petr Chalupný z Nepomuku.

Ve skupince dalších lidí postává před Úřadem práce v Plzni. Naposledy pracoval v jedné z firem na Borských polích jako skladník.

„Snižovali kvóty, protože končila sezóna a bylo méně zakázek, což v zimě většinou bývá. Je tam sice možnost, že by mě na to místo vzali od března nebo dubna zase zpátky, protože jsem kontaktu s mistrem, ale mám určité výdaje, jako jsou paušály, tak by pro mě bylo lepší si práci najít, protože se mi pak budou hromadit dluhy,“ vysvětluje Petr.

Práci si shání v Plzni. Je tu podle něj daleko více pracovních příležitostí a i poslední čtyři roky dojížděl za prací do Plzně. „V menších městech už většinou nepřibírají, mají stálé pracovní kvóty a nerozšiřují je,“ tvrdí Petr.

Přehrát

00:00 / 00:00

Údaje o nezaměstnanosti v Plzeňském kraji zjišťovala Monika Zettlová

Do evidence nezaměstnaných se nejvíce hlásí bývalí pracovníci z hutí a kováren Pilsen Steel a také plzeňské firmy Movo, která na podzim oznámila, že propustí téměř tři stovky pracovníků. Podle Magdaleny Čadové z Úřadu práce v Plzni jen za prosinec přibylo v kraji dva tisíce nezaměstnaných.

„Ke konci prosince bylo v Plzeňském kraji 23 724 uchazečů o zaměstnání. K nárůstu došlo ve všech okresech Plzeňského kraje, nejvíce v Klatovech a Tachově, kde to bylo o jedno procento, a je to způsobeno hlavně ukončením sezónních prací. Vedle sezónních prací došlo k ukončování pracovních poměrů ke konci roku, je to pravidelný každoroční trend,“ popisuje.

Nabídka volných míst v kraji se prakticky nezměnila, lidé si mohou vybrat z téměř dvou a půl tisíce příležitostí. „Dlouhodobě evidujeme poptávku po technicky zaměřených uchazečích. Zaměstnavatelé požadují určitou odbornou kvalifikaci a dovednosti, a v řadě případů právě naši uchazeči o zaměstnání tuto odbornou kvalifikaci nesplňují,“ dodává Čadová.

Nezaměstnanost se v kraji podle odhadů úřadů práce zvýší i v lednu. Dlouhodobě se ale Plzeňský kraj drží pod průměrem České republiky, aktuálně má po Praze druhou nejnižší míru nezaměstnanosti.

Monika Červená, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme