V Plzeňském kraji se loni vybralo téměř 1300 tun vysloužilých elektrospotřebičů

Třídíte doma odpad? Z různých průzkumů a statistik vyplývá, že nejčastěji se třídí plasty, papír a sklo. Ti svědomitější pak i biomasu nebo elektroodpad. A právě vysloužilé elektrospotřebiče se učí sbírat k recyklaci i žáci základních škol. V Plzeňském kraji si nejlépe si v tomto směru vedou dvě malotřídní školy z Rokycanska.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

tříděný odpad, elektroodpad, kontejner

tříděný odpad, elektroodpad, kontejner | Foto: Eva Odstrčilová

„Dnes jsme tam měli takovou bednu a tam jsme to všechno dávali: konvice, mobily, fény, klávesnice, myši. Aby se to neházelo jinam, než to patří,“ popisuje sběr elektroodpadu na Základní škole v Kařezu desetiletá žákyně Denisa Humlová.

Právě zdejší malotřídní škola, která má jen 19 žáků, zvítězila v ekologickém projektu Ukliďme si svět. Podařilo se tu sesbírat nejvíce elektrozařízení v přepočtu na jednoho žáka, a to téměř 227 kilogramů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak úspěšný je Plzeňský kraj v recyklaci elektrospotřebičů, zjišťovala Monika Zettlová

Další velmi úspěšnou školou v kraji je už druhým rokem Základní škola Ejpovice. Ta vyhrála v absolutním množství sebraných spotřebičů. K recyklaci odevzdala více než 5 tun. Škola má jen 29 žáků a pomáhali rodiče, ale i učitelé. Jako například Lenka Brožová.

„Já jsem ve škole známá jako docela velký ochranář přírody. Když jsme jednou jeli na návštěvu ke známým, viděli jsme u lesa ledničku. Neměli jsme s sebou vlek, tak jsme vykonali návštěvu, jeli jsme zpátky domů – bydlíme kousíček od Rokycan – vzali jsme vlek za auto, pro milý mrazák jsme zajeli, odvezli jsme ho do Ejpovic do školy a jeli jsme zase zpátky domů. Určitě to přineslo celé škole veliké úspěchy,“ dodává se smíchem Lenka Brožová.

V Plzeňském kraji se v loňském roce vybralo téměř 1300 tun vysloužilých elektrospotřebičů. Jak potvrzuje Taťána Pokorná ze společnosti Elektrowin, která se zaměřuje na zpětný odběr vyřazených elektrozařízení.

„Plzeňský kraj v porovnání s ostatními kraji se na pomyslném žebříčku pohybuje zhruba uprostřed, to znamená kolem 7. místa. Myslím si, že je to velmi dobré umístění, na jednoho obyvatele spadá 2,48 kilogramu,“ upřesňuje Taťána Pokorná.

Recyklaci starého elektrozařízení v Plzeňském kraji významně napomáhají takzvané wintejnery. Jednatřicet těchto velkoobjemových kontejnerů je rozmístěno v 15 sběrných dvorech. Menší obce, které nemají sběrný dvůr, pak využívají putující kontejnery nebo recyklují s místními hasiči. V Plzeňském kraji sbírá elektroodpad skoro padesátka sborů dobrovolných hasičů.

Malé spotřebiče stále končí v popelnicích

Podle Taťány Pokorné posílají nejčastěji lidé do sběru své staré ledničky.

„Těch sesbíráme nejvíc; v postatě to, co se uvede v České republice na trh v daném roce, to zhruba my sebereme, zhruba těch 80 procent. Nejhorší situace je asi u malých spotřebičů, protože svými rozměry evokují to, že se mohou hodit do popelnic. Takže bohužel končí tam. Nicméně snažíme se svými informačními aktivitami přispět k tomu, aby obyvatelé tyto spotřebiče odnášeli na místa, kam patří,“ dodává Pokorná.

Častým problémem, proč někteří lidé elektroodpad nerecyklují, je také to, že se snaží zpeněžit kov, který spotřebiče obsahují. Potvrzuje to i krajský radní pro oblast životního prostředí a zemědělství Václav Štekl.

„Spousta našich spoluobčanů si řekne: ‘Radši to nějakým způsobem sám doma odpreparuji a částečně něco dám do sběrny kovů, a něco vyhodím do běžného komunálního odpadu‘. Bohužel tohle je velký problém, neboť ty zbytky – tam je elektronika, jsou tam těžké kovy a tak dál – nepatří do komunálního odpadu. Je to problém, při skládkování se můžou tyto látky uvolňovat do podzemních vod,“ upozorňuje radní Václav Štekl.

Baterie a drobná elektrozařízení tedy patří do červeného kontejneru. Větší zařízení, jako například televize, ledničky nebo pračky, se vybírají ve sběrných dvorech, při mobilním svozu nebo je možné je odevzdat v prodejnách a opravnách elektrospotřebičů.

Monika Červená Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme