V Plzeňském kraji vznikne letos pět sběrných dvorů odpadu a devět kompostáren

Pět sběrných dvorů odpadu by mělo letos vzniknout v Plzeňském kraji. V regionu jich je v současnosti 73, v průměru tedy připadá jeden na zhruba osm tisíc obyvatel. Celorepublikový průměr je přitom jeden sběrný dvůr na více než 11 tisíc obyvatel. Přesto jsou na Plzeňsku místa, kde sběrný dvůr potřebují. K zmiňovaným pěti by mělo letos přibýt také devět kompostáren na zpracování biologicky rozložitelného odpadu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

O odpad ze zeleně ve Vimperku se postará nová kompostárna

O odpad ze zeleně ve Vimperku se postará nová kompostárna | Foto: Václav Malina

„Města a obce v Plzeňském kraji neustávají ve svých činnostech a zájmech o finanční podporu z Operačního programu Životní prostředí a požádali v loňském roce o finanční podporu na výstavbu celkem devíti kompostáren a pěti sběrných dvorů pro ukládání odpadů. Byly všechny podpořeny,“ řekla Lenka Šlajsová z Regionální rozvojové agentury Plzeňského kraje.

Celkové náklady na všechny projekty jsou podle ní 87 milionů, finanční podpora činí 71 milionů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek natočila redaktorka Jana Kosová

Nové sběrné dvory vzniknou v Nečtinech, Merklíně, Kasejovicích, Blovicích a v Železné Rudě.

Železná Ruda žádala o podporu už třikrát. Na toto šumavské město měla Evropská unie specifické požadavky.

„Jedná se o prostory. Železná ruda jako taková nemá vlastní prostory, kde by mohla umístit sběrný dvůr, takže využívá stávajících pozemků, které vlastní. Ty jsou nevelké, přičemž hodnotící kritéria jsou na plochu sběrného dvora vůči nákladům. Takže tam jsou vysoké náklady, protože tam je specifikum pro přístřešek, aby unesl ty výšky sněhu a tak dále,“ přiblížila Šlajsová.

Na sběrný dvůr se těší také starosta Nečtin Jiří Křemenák. „Po vybudování tohoto zařízení už usilujeme prakticky druhý rok, ale ne jako obec sama, ale vlastně jako mikroregion. Protože tady na té části Plzeňského kraje podobné zařízení absolutně chybí. Očekáváme přínos, protože dost často řešíme problémy černých skládek – ještě pořád pytle odpadů v lesích a podobné nešvary – a věříme tomu, že sběrný dvůr pomůže tyto problémy vyřešit,“ řekl Křemenák.

Devět nových kompostáren pak vznikne kvůli novele zákona o odpadech, podle které budou mít obce povinnost sbírat biologicky rozložitelné odpady.

V letošním roce by měla vzniknout kompostárna v Kladrubech, Všerubech, Manětíně, v Boru, v Hlohové, v Nýrsku, v Domažlicích, v Klatovech a v Bělé nad Radbuzou.

„Jedná se většinou o menší kompostárny do 150 tun roční produkce a v některých případech je to i větší kompostárna, kde se budou likvidovat i kaly z čistíren odpadních vod,“ popsala Lenka Šlajsová.

Raději surovina než odpad na skládce

Podle ní si na kompostárny lidé teprve budou muset zvyknout. „Já si myslím, že obyvatelé postupně chápou tu potřebu odděleně sbírat tento druh odpadu, aby se snížilo množství odpadu, který se ukládá do skládek. Tento druh odpadu se vůbec nesmí ukládat do skládek. Dalo by se říct, že každý sedlák si uvědomí, že je to dobrá surovina, kterou se dá ta zem zhodnotit,“ podotkla Šlajsová.

Pod to by se podepsal i starosta Bělé nad Radbuzou Libor Picka.

„Největší problém, který máme my, je problém sekání trávy a uklízení drobných větví, prostě toho, co se vyprodukuje na obecních pozemcích, ale především na zahradách, protože není nic horšího, než když se táhne celým městem dým různých spálených zbytků ze zahrad a z toho všeho ostatního. To myslím jsme připraveni na tu naši kompostárnu dát a tam to zpracovat v nějaký produkt, který bude zase použit zpětně na obecní pozemky a na vylepšení jejich charakteru,“ řekl Picka.

Stavby všech sběrných dvorů odpadu a kompostáren začnou letos a dokončeny budou začátkem příštího roku.

Jana Kosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme