V Plzni je možná alternativní léčba pijavicí lékařskou. A to jak lidí, tak u zvířat

Příznivci alternativní medicíny mohou v Plzni podstoupit hirudoterapii. Je to léčba pijavicí lékařskou, která se používala už ve starém Římě a dnes se opět dostává do popředí zájmu právě v případě alternativních metod. Pijavicemi se dá léčit téměř všechno od hemeroidů přes vysoký krevní tlak až po všechny možné záněty.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Veterinář František Zahrádka s pijavicemi lékařskými

Veterinář František Zahrádka s pijavicemi lékařskými | Foto: Jana Kosová

Pijavice si nechali přikládat už staří Římané, Kleopatra prý díky nim otěhotněla a Karlu IV. pomáhaly po zranění čelisti. Také dnes se využívá pijavice lékařská k léčbě nejrůznějších chorob a neduhů, dokáže totiž do těla vyloučit na 150 prospěšných bioaktivních látek, které mají například protisrážlivé, protizánětlivé nebo imunosupresivní účinky.

Také v Plzni je tato alternativní léčba možná. Zabývá se jí veterinář František Zahrádka a zatím je jediným hirudoterapeutem v západních Čechách. Aplikuje pijavice zvířatům i lidem a jak říká, mezi časté indikace patří civilizační choroby.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o alternativní léčbě pijavicí lékařskou zjišťovala v Plzni redaktorka Jana Kosová

„Samozřejmě farmaceutický průmysl má smysl, nicméně na lidi začínají dopadat a objevovat se stavy civilizačních chorob, které jsou dlouhodobé. A v rámci doplňující terapie je bohužel i klasická medicína v koncích a celá řada lidí se obrací k technikám, které existovaly dříve,“ popisuje.

Lidé si většinou myslí, že pijavice se využívá jako prostředek pro takzvané pouštění žilou. Ale tak to úplně není. Hlavně jde o bioaktivní látky, které pijavice do lidského těla po přisátí vypustí.

„Nejznámější je hirudin, který se používá i v humánní medicíně jako čistý preparát k léčbě trombotických záležitostí, krvácenin a podobně. Pak je tam hyaluronidáza, enzym, který napomáhá penetrovat látky do místa, kde jsou zapotřebí. Třeba při revmatické artritidě do míst, kam se jinak léky nedostanou,“ vysvětluje veterinář.


Bioaktivní látky z pijavic také umí tlumit bolest, zvyšují imunitu, dokážou rozbít krevní sraženiny v žilním systému, působí preventivně proti křečovým žilám nebo se používají k léčbě různých zánětů.

Existují i kontraindikace

Pomáhají i lidem s astmatem a plicními problémy nebo dokonce se zeleným zákalem. A některé světoznámé herečky by mohly dlouze hovořit o roli pijavic v kosmetologii. Ovšem ne pro každého jsou pijavičky vhodné.

„Je to záležitost s krevním onemocněním, akutní onkologické onemocnění, nelze používat u těhotných žen, u žen ve vrcholné fázi menstruace, u pacientů diabetického charakteru, kde není kompenzovaný a stabilizovaný krevní cukr. Protože po přisátí pijavičky vzniká jizvička a u diabetiků se rány velmi špatně hojí. Takže tam to nelze použít,“ přibližuje některé kontraindikace.

Zároveň připomíná, že se může také stát, že přestože pacient je připraven, pijavička se nepřisaje.

„Je to jednak u pacientů, kteří jsou intenzivní kuřáci a krátce před aplikací jsou prosáklí nikotinem. To samé se týká alkoholu a to až 12 hodin. A v neposlední řadě je to používání různých parfémů, krémů a podobně. Stejně jako u vysoce horečnatých pacientů, přitom teplo je pro ni důležité,“ upozorňuje Zahrádka.

K pijavicím se přistupuje jako k léku a nesmí se použít u více pacientů. Poté, co splní svůj úkol, čeká je tedy smrt. U techniky bez odsátí krve se jich používá jednorázově až dvacet, u klasické metody s odsátím krve jich stačí asi osm na jedno sezení. A těch je zapotřebí během jedné kůry až 12.

Pijavice lékařská | Foto: Karl Ragnar Gjertsen

Jana Kosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme