V Plzni se mimořádně otevře unikátní starý statek U Matoušů

Výjimečně si dnes lidé mohou prohlédnout historický statek v Plzni-Bolevci. Ten je od 80. let minulého století spolu s okolními domy na návsi sevřen jedním z největších plzeňských sídlišť a uprostřed paneláků je opravdu raritou. Lidé si ho dnes mohou prohlédnout v rámci Dnů evropského dědictví.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Statek U Matoušů, Plzeň-Bolevec | Foto: Národní památkový ústav Plzeň

Statek je unikátní ukázkou lidového stavitelství a patří mezi národní kulturní památky. Jeho rekonstrukce vyjde na víc než 20 milionů korun.

Díky ní se z něj stane centrum kultury, které nabídne nejen expozice o životě na venkovské předměstské usedlosti na přelomu 19. a 20. století, ale i nejrůznější hudební či divadelní akce.

„Cílem je statek dostat do takové podoby, aby již v roce 2015, kdy Plzeň bude hlavním městem Evropské kultury, mohl sloužit veřejnosti,“ říká David Růžička z plzeňského památkového ústavu.

Kromě toho by na statek mohl sloužit i k studijním účelům, například pro studenty stavební školy. Dvůr a další prostory by pak mohly využívat další školy, k výuce historie nebo vlastivědy. Statek je perlou Bolevecké návsi, která byla založena před skoro šesti sty třiceti roky.


Zvětšit mapu

Jana Kosová, Martina Maňasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme