V Plzni zavedli nový systém pro dorozumívání cizinců s lékaři

Plzeň zavedla zdravotní jazykové karty, které ulehčí cizincům návštěvu u lékaře. Na kartách budou mít doktoři výrazy nebo slovní spojení v deseti jazycích třetích zemí mimo Evropskou unii. Díky nim tak můžou předcházet závažným nedorozuměním a případným omylům, především při první návštěvě cizince v ordinaci.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékařské vyšetření

Lékařské vyšetření | Foto: Tomáš Adamec

Karty mají zatím jen chirurgové, gynekologové a oční lékaři. Plánují se ale také pro ortopedy, internu nebo zubaře. Fungují tak, že lékař nebo sestra si připraví 20 až 30 takzvaných pohotovostních karet, které budou potřebovat k tomu, aby se s cizincem domluvili.

„Lékař potřebuje zjistit, s čím za ním pacient přichází, co má za problémy, jestli má doklad totožnosti, jestli je pojištěn, jestli se v rodině vyskytla choroba se kterou přichází nebo podobné onemocnění,“ řekla Alena Hynková z plzeňského magistrátu.

Většina karet je doplněna obrázky a fotografiemi. Všechny obsahují důležité termíny a fráze, které jsou nejprve uvedeny v českém jazyce a následně v deseti dalších. Karty jsou důležité především pro určení předběžné diagnózy, pro ambulantní výkony nebo drobné zákroky.

Zájem plzeňských nemocnic, poliklinik i soukromých lékařů je už teď podle radnice obrovský. A to i přesto, že cizinců kvůli krizi výrazně ubylo. Stále jich je ale v Plzni registrováno zhruba 14 tisíc.

Igor Maňour, Monika Červená Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme