V Plzni žije kolem 170 tisíc lidí, řada z nich tam ale nemá trvalý pobyt

Zhruba 170 tisíc lidí žije podle výsledků předloňského sčítání lidu v Plzni. Sčítání se poprvé zaměřilo i na místo takzvaného obvyklého pobytu. Jde o lidi, kteří mají trvalý pobyt mimo Plzeň, ale v krajském městě žijí a tráví zde většinu dní v roce.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Preventivní akce Zebra se za tebe nerozhlédne v Plzni

Preventivní akce Zebra se za tebe nerozhlédne v Plzni | Foto: Jiří Blažek

Podle sčítání jich bylo přes 12 tisíc. Jedná se především o studenty, dělníky a lidi z nájemních bytů. Pokud si lidé v nájmu nebo podnájmu chtějí vyřídit v Plzni trvalé bydliště, potřebují písemný souhlas majitelů bytů nebo domů. Ti se ale často brání.

„Pronajímatelé se tím snaží ochránit své vlastnické právo, protože se často stává, že pronajímají byt i s vybavením a pokud si zřídím trvalý pobyt v nájemním bytě a zadlužím se, tak tam mají přístup exekutoři, kteří mohou provést lustraci, přijít do toho bytu a začít majetek zabavovat,“ vysvětluje plzeňský právník Petr Šlauf.

Podle výsledků sčítání je také skoro deset tisíc lidí, kteří mají trvalý pobyt v Plzni, ale v krajském městě nežijí. Skoro sedm tisíc lidí má v krajském městě trvalé bydliště na radnicích. Takzvanou úřední adresu dostávají lidé, pokud prodají byt nebo opustí nájemní byt a nevyřídí si nový trvalý pobyt.

Úřední bydliště na radnici má ale také čím dál více lidí, kterým hrozí exekuce. Jejich příbuzní je proto ze strachu před exekutory přehlašují ze soukromých bytů a domů na adresu obecních nebo obvodních úřadů.

Lukáš Milota Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme