V pokladně města Jaroměř chybí 17 milionů korun za nájmy bytů a nebytových prostor

Města a obce v lednu vyčíslují pohledávky. Jaroměř na Náchodsku vymáhá 17 milionů korun za nezaplacené nájemné. Bezmála dvě třetiny dluží firmy za využívání nebytových prostor. Výše těchto pohledávek je částečně dána výpovědními lhůtami, které musí radnice při porušení smlouvy dodržet, nebo větší benevolencí vůči podnikatelům ve vyloučené lokalitě Josefov.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dluhy - exekuce

Dluhy - exekuce | Foto: Ladislav Bába

„Celková částka za nájmy i služby, to znamená i za výtahy a to, co se za občany platí, dělá dohromady 17 milionů. Z toho nájmy z bytů 6,5 a zbytek nebytové prostory pro podnikatele,“ shrnuje Stanislava Křižánková z finančního odboru.

Procedura vymáhání dluhů je pro obě skupiny stejná – soudní proces. Dlužné firmy už v městských prostorách nefungují

„V podstatě firmy, které měly největší dluhy, už v našich prostorách skončily. Máme je soudně žalované, takže pohledávky nám stále zůstávají. Pouze jedna firma, ale tam je to trošku spojené se zdravotnictvím a všichni víme, jak to tam chodí s platebními lhůtami, v podstatě dluhy splácí postupně,“ potvrzuje Věra Zemánková z majetkového odboru.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti zjišťovala redaktorka Kristýna Štanderová

Město nechalo dluhy podnikatelů dosáhnout až do výše 10,5 milionu korun mimo jiné kvůli výpovědním lhůtám.

„Když už se město odhodlá k takovému kroku, že chce vypovědět smlouvu, tak už je to ve fázi, kdy ta společnost finanční prostředky dluží,“ dodává starosta Jaroměře, nestraník Jiří Klepsa.

Podle něj má na výši dluhů za pronájem nebytových prostor vliv také to, že ve vyloučené lokalitě Josefov je volných objektů příliš, a tak je město benevolentnější.

„V první řadě máme vždycky jako město zájem toho nájemce zachovat, protože máme velké množství nebytových prostor především v Josefově. Snažíme se, aby prostory nebyly opuštěné, aby byly obsazené, nicméně nedaří se nám to tak, jak bychom si to představovali,“ vysvětluje.

Některé z pohledávek jsou těžko vymahatelné. Vedení města je přesvědčeno, že část z nich bude muset odepsat jako ztrátu.

Kristýna Štanderová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme