V prachatické nemocnici se nebude operovat do pondělí. Voda je jen z náhradních zdrojů

Prachatická nemocnice bude minimálně do pátku dál odkázaná na vodu z cisteren a PET lahví. Momentálně se v budově čistí a dezinfikuje potrubí. Pitnou vodu totiž znečistily splašky z kanalizace. Lékaři kvůli havárii zrušili plánované operace, výjimkou jsou jen akutní zákroky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Novém Boru rozvážejí pitnou vodu cisterny. Do doby, než bude veřejný vodovod v části Arnultovice dodávat nezávadnou vodu, mohou používat vodu z kohoutků pouze jako užitkovou | Foto: Ivana Bernáthová | Zdroj: Český rozhlas

Operace obnoví nemocnice v Prachaticích nejdříve v pondělí. Do té doby budou pacienty hemodialyzačního střediska vozit sanity do okolních nemocnic ve Strakonicích a Českých Budějovicích.

Návrat do běžného provozu bude záležet na výsledcích rozborů vody. Hygienici je oznámí ve čtvrtek.

U několika pacientů se objevila průjmová onemocnění, ta mohou souviset s tím, že použili závadnou vodu například při čištění zubů.

Vodohospodáři vyčistili kanalizaci v nemocnici, vyčistili také vodojem. Proplachují i vodovod. Chlor by měl zničit vše škodlivé.

Místo havárie je asi kilometr od nemocnice. Na místě kořeny stromů prorostly do kanalizace. Do té samé roury zřejmě dělníci při rekonstrukci Krumlovské ulice napojili další kanalizaci. Jedna roura nápor splašků nezvládla, ucpala se a odpadní voda prosákla do nedalekého vodojemu.

Prachatická nemocnice se nehodlá soudit. Prvořadé je pro ni obnovit provoz.

Havárie omezila také provoz nemocniční kuchyně. Pacienti měli místo znojemské pečeně nudle s mákem. Do konce týdne musí oželet teplé večeře.

Kuchyni zásobuje pitnou vodou cisterna a tak nemůže používat myčky nádobí. Až poteče z kohoutků nezávadná voda a provoz kuchyně se vrátí do normálu, vedení nemocnice slibuje pacientům za trpělivost řízky.

Václav Malina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme