V Pramenech stále chybí starosta. Volby ale zatím nebudou

Ve čtyřiadvaceti českých obcích dnes lidé opět zamíří k volebním urnám. V komunálních volbách si vyberou zastupitelstva, která se buď po předcházejícím hlasování kvůli neshodám rozpadla, v Řitonicích na Mladoboleslavsku je pak důvodem i dlouhodobá neschopnost poskládat aspoň jednu volební kandidátku. Výjimkou je vesnice Prameny na Chebsku, kde se už po páté za sebou neuskuteční dodatečné komunální volby, a tak obec stále zůstává bez starosty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vesnice | Foto: Alena Palečková

Kdyby se dnes udělovaly městům tituly jako za socialismu, Prameny na Chebsku by mohly dostat titul Vesnice bez starosty. Už po páté za sebou tam nikdo nekandiduje.

Kdysi tam měli divadlo, kolonádu s léčivými prameny, školu, poštu a různé další civilizační vymoženosti. Dnes tam kromě hospody není nic. Starostu tam také nemají a ani mít nebudou, protože v obci Prameny na Chebsku nikdo kandidovat nechce už léta a dnešní dodatečně volby se ve vesnice jako obvykle konat nebudou. A to už po páté za sebou.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Pramenech na Chebsku natáčel reportér Ľubomír Smatana

Prameny jsou zadlužené až po uši a veškerý majetek má v ruce exekutor, obci nepatří vůbec nic. To je také důvod, proč křeslo starosty nikoho nezajímá. Žádné křeslo starosty vlastně není.

Majitel penzion Luboš Novák takové křeslo považuje dokonce za zbytečné:„Nic se tady vlastně nezměnilo, od té doby, co tady není samospráva.“ Sám by však starostou být nechtěl.

Lidé ale ještě v Pramenech žijí a kromě bývalého starosty, který obec zadlužil, neutekl nikdo. Místo starosty dostala obec z ministerstva vnitra správce, který jednou týdně úřaduje v Mariánských Lázních - Arnoštka Aubrechtová:

„Byla tady třeba občané zaplatit poplatky za psy, za pozemky. Nechci si se pouštět do žádných silných slov, ale z té situace, ve které obec Prameny je, jim pomůže jedině zastupitelstvo.“

Prameny se dostaly do začarovaného kruhu. Bez zastupitelstva se nemohou sloučit s jinou obcí. Bez zastupitelstva si ani nemohou vzít půjčku, kterou nabízí Ministerstvo financí. Bez zastupitelstva jsou Prameny exotickou vesnicí, na kterou jsou současné české zákony krátké.


Zvětšit mapu

Milan Kopp, Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme