V Praze 6 někdo pomaloval sochu maršála Koněva růžovou barvou

Sochu maršála Ivana Štěpoviče Koněva, který se v roce 1945 podílel na osvobození hlavního města, v Praze 6 někdo pomaloval růžovou barvou. Radnice nechala nátěr odstranit antigrafitovým týmem a předala případ policii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sochu maršála Koněva v Praze 6 někdo natřel růžovou barvou. 20. 11. 2014 | Foto: ČTK

„Socha je natřena od pasu dolů růžovou barvou. Nyní budeme zjišťovat, kolik nás odstranění barvy bude stát a jak budeme dál postupovat," řekl ráno mluvčí Prahy 6 Adam Halmoši.

V minulosti se prý na soše, která stojí na náměstí Interbrigády v Bubenči, graffiti objevovalo. „Nikdy ale v takovém rozsahu,“ dodal mluvčí.

Růžovou barvu dopoledne nechala radnice v rámci takzvaného antigraffiti programu odstranit. „V rozpočtu na rok 2014 je na opravy pomníků a pamětních desek zařazena částka 300 tisíc korun,“ uvedl Halmoši.

Maršál Ivan Stěpanovič Koněv (1897-1973) byl ruský vojevůdce a sovětský maršál. Na konci II. světové války se podílel na osvobození Prahy, části Polska, Slezska a Saska. Vedl ale také krvavé potlačení povstání v Maďarsku a působil v Berlíně v době výstavby Berlínské zdi.

Radnice prý řešila podobný případ už loni. „To není první případ, kdy někdo na Praze 6 ničí sochy a pomníky. Loni jsme opravovali pomník Keplera a de Braha na Pohořelci, kdy tam opakovaně vandalové kradli písmena. A jen obnova těch písmen stála třeba 40 tisíc korun,“ popsal.

Barevných kostkovaných kalhot se v minulosti několikrát dočkala rovněž socha budovatele u stanice metra C Chodov. Známé je rovněž polistopadové přetření tanku na náměstí Kinských na růžovo, jehož autorem byl výtvarník David Černý.

Přemalována byla minulý týden v neděli také Lennonova zeď na Velkopřevorském náměstí. K tomu se přihlásila umělecká skupina Pražská služba.

ČTK, Magdaléna Medková, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme