V Praze bude 200 nových autobusových zastávek na znamení

Lidé, kteří v hlavním městě jezdí pravidelně autobusem, by měli na začátku příštího týdne zbystřit. Téměř dvacet procent stálých zastávek se totiž mění na zastávky na znamení. A nejsou to z daleka jen stanice na okraji města, ale třeba i na Vinohradech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Autobusová zastávka. Ilustrační foto | Foto: Tomáš Adamec

Řidič autobusu bude mít povinnost zastavit pokaždé, když na zastávce na znamení někoho uvidí. Cestující tak už nebudou muset na přijíždějící autobus mávat. Pro ty, kteří vystupují, se nic nemění: uvnitř vozu budou muset dát řidiči znamení, stejně jako dřív.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportér Jan Herget natáčel s cestujícími třeba i na zastávce Vlašimská v Praze na Vinohradech

Proč se v hlavním městě nové zastávky na znamení zavádějí, vysvětluje Filip Drápal ze společnosti Ropid, která organizuje veřejnou dopravu v Praze a jejím okolí.

„Je to kvůli tomu, abychom jednak zlepšili cestování, zrychlili dopravu, zlepšili tepelnou pohodu v autobusech tím, že se bude méně zastavovat, méně otvírat a zavírat dveře.“

A ušetří se také pohonné hmoty, protože autobusy budou méně brzdit a znovu se rozjíždět.

Pražané se musí připravit na to, že od pondělí 3. ledna se 150 stálých zastávek změní na zastávky na znamení. V okolí Prahy to pak bude dalších 50.

Už teď funguje v Pražské integrované dopravě zhruba 600 takových zastávek, takže to bude nárůst asi o 20 procent.

Autobus - hromadná doprava v Praze. Ilustrační foto | Foto: Tomáš Adamec

„Byly vytipovány zastávky, kde buď nikdo nevystupuje, nenastupuje, nebo pouze v některých případech dochází k výstupu, nástupu. Jsou to méně frekventované zastávky na okrajích Prahy nebo tam, kde jezdí třeba více linek a autobus tam nemusí vždy zastavit,“ dodává Filip Drápal z Ropidu.

Zastávky na znamení preferují i jiná velká města třeba v Rakousku, Německu nebo v Holandsku. Jestli se tento systém osvědčí, bude v Praze zastávek na znamení stále přibývat. Podobnou cestou se vydala i jiná česká a moravská města - například Brno, Ostrava nebo Liberec.

Jan Herget, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme