V Praze letos už podruhé podraží voda. Platby prý nestačí na obnovu potrubí

Pražané budou mít letos dražší vodu. Za metr krychlový zaplatí od dubna 85 korun a 18 haléřů. O navýšení ceny zhruba o šest korun rozhodli dnes radní hlavního města.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Většinu vodovodních sítí v České republice mají dnes v rukou soukromé společnosti | Foto: CC0 Public domain, Fotobanka Pixabay

Letos už se cena jednou zvyšovala, a to v lednu kvůli inflaci. Tentokrát jsou důvody jiné.

„V současné době výběr peněz z vodného a stočného nestačí na dostatečnou reprodukci vodovodů a kanalizací, takže potom může docházet k takovým haváriím, jako došlo loni v létě v Dejvicích. A my bychom byli velmi rádi, kdybychom zastavili chátrání vodovodní a stokové sítě,“ uvedla pražská radní Jana Plamínková (Trojkoalice).

Přehrát

00:00 / 00:00

O zdražení vody v Praze mluvila redaktorka ČRo Eliška Malínská

„Nesouvisí to se suchem, nesouvisí to se zdroji pitné vody, ale souvisí to pouze a jen s touto modernizací a s financováním modernizace a výstavby ústřední čistírny odpadních vod,“ doplnil Mark Rieder, ředitel Výzkumného ústavu vodohospodářského T. G. Masaryka.

Změnou ceny se hlavní město od prvního dubna dostane těsně nad celorepublikový průměr, který je 83 korun. Jsou však i místa, kde se platí výrazně víc.

Obyvatele Táborska třeba podle webu pravdaovode.cz přijde vodné a stočné na víc než 105 korun. Kohoutková voda stojí téměř 100 korun za kubík také v části severních Čech nebo v okresu Hradec Králové.

Zajímavé je, že jednu z nejvyšších cen v ČR – kolem 150 korun – platili loni i lidé v Trnové u Prahy, tedy obci, která měla v tu dobu opakovaně s pitnou vodou problém.

ČRo, Eliška Malínská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme