V Praze mohli lidé ochutnat karí ze zeleniny, která by se jinak musela vyhodit

Dobrovolníci dnes na pražském Václavském náměstí rozdali stovkám lidí zeleninové karí. Uvařili ho ze surovin, které by obchody musely brzy vyhodit buď kvůli vzhledu nebo kvůli prošlému datu spotřeby. Smyslem takzvané Hostiny pro tisíc bylo upozornit na plýtvání potravinami.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cílem akce Hostina pro tisíc bylo upozornit na plýtvání potravinami

Cílem akce Hostina pro tisíc bylo upozornit na plýtvání potravinami | Foto: Adam Podhola

„Chutná to velmi čerstvě, skvělá chuť, skvěle kořeněné,“ pochvaluje si dívka zeleninové karí od kuchaře Romana Vaňka. Všech tisíc porcí se nakonec podařilo rozdat mnohem dříve, než organizátoři očekávali.

Organizátoři získali potřebné suroviny od supermarketů i od farmářů. „Když jsme poprvé oslovovali supermarkety, tak jsme se nesetkali s úplně nejvřelejší odezvou, ale nakonec jsme zjistili, že jsou tu i společnosti společensky odpovědné, které se tomu tématu věnovat chtějí,“ říká Petr Hanzel ze spolku Zachraň jídlo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportérka Květa Moravcová se zúčastnila Hostiny pro tisíc

„Farmáři byli už o něco ochotnější. Mylsím, že celkový problém je v tom, že většina producentů a prodejců o tom tématu mluvit nechce, protože jde opravdu o citlivou záležitost a nikdo se nerad přiznává, že plýtvá,“ dodává.

„Začalo to tím, že jsme se sešli u mě doma s kamarády a promítli si dokument Z popelnice do lednice, což je vítězný snímek z festivalu dokumentárních filmů Jeden svět, a kdy jsme si řekli – pojďme s tím něco udělat,“ vzpomíná student Adam Podhola, člen skupiny dobrovolníků Zachraňme jídlo.

Legislativa přináší komplikace

Podle OSN lidé za rok vyhodí miliardu a 300 milionů tun potravin. Kolika procenty se na tomto množství podílí Česká republika, nikdo neví, čísla zdejším úřadům totiž chybí. Nechybí naopak 15procentní daň, kterou musí firmy jako dárci potravin státu zaplatit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Organizátor akce Petr Hanzel ze spolku Zachraň jídlo mluvil o plýtvání potravinami

„Ony to některé firmy obcházejí, že vlastně potraviny, které nám dávají, jako by nám nedaly. Ale je to zase velké riziko,“ vysvětluje předsedkyně Potravinové banky Praha Věra Doušová s tím, že pro firmy je výhodnější jídlo vyhodit. V takovém případě totiž neplatí daň žádnou.

„Chceme využít lepší, silnější vyjednávací pozice, které jsme nyní dosáhli, abychom mohli apelovat na ministerstvo financí dejme tomu peticí za zrušení této daně, respektive udělení výjimky dárcům potravin, aby nemuseli tuto absurdní daň hradit. Jsme jedinou zemí v rámci Evropské unie, kde se tato daň vztahuje i na dárce potravin,“ upozorňuje Hanzel.

Potravinami ale neplýtvají jen obchody nebo výrobci. „Měli bychom asi začít přemýšlet o tom klasickém first in, first out. To, co dám do mrazáku, tak když tam něco přidám, tak bych tamto měl odebrat,“ uvažuje kuchař Roman Vaněk.

Květa Moravcová, Veronika Sedláčková, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme