V Praze podražila MHD. Sehnat nové jízdenky v trafice nebylo snadné

Jízdenky na hromadnou dopravu v Praze ode dneška podražily. Místo dosavadních 26 korun zaplatí cestující 32 a můžou pak jezdit po městě hodinu a půl. O šest korun podražila i krátkodobá jízdenka, se kterou je nově možné přestupovat. V porovnání s jinými menšími městy to ale není až tak výrazný rozdíl. V Brně a Ostravě dáte za hodinu jízdy 22 korun. Nové pražské jízdenky ale nejsou tak snadno k dostání, jak by bylo potřeba.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dopravní podnik Praha, MHD (ilustrační foto). | Foto: Filip Jandourek

V automatech byly lístky za 32 a 24 korun už včera, od dnešního rána pak i v prodejních místech dopravního podniku. Horší už je to ale v obyčejných trafikách. Nejen, že jízdenky seženete málokde, ale prodavači často sami nevědí, co ještě platí, a co už ne.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý příspěvek od Jana Hergeta o jízdenkách na MHD v Praze.

Lidé tak odcházejí z trafik s nepořízenou. „Sháněla jsem zlevněnou jízdenku pro seniory. Prý je ještě nedostali. Nemají o tom vůbec pojem. A kde to mají, to taky nevědí,“ říká rozzlobená cestující.

Neplatné jízdenky je možné vrátit na centrálním dispečinku. U přepážky číslo 9 byla jednoznačně největší fronta. Od každého tu ale vykupují zpátky maximálně 5 jízdenek, kvůli ověření pravosti.

Revizoři budou nekompromisní

Dopravní podnik se hájí tím, že nové jízdenky předal do distribuce včas. „Distribuce probíhala asi od 16. června, kdy si distributor, který rozváží lístky do jednotlivých trafik, lístky převzal a od té doby podle našich informací lístky distribuuje,“ řekla Ilona Vysoudilová z Dopravního podniku.

Pokud v některých trafikách nové jízdenky nejsou, není to podle ní problém Dopravního podniku. „Nicméně cestující si mohou jízdenky koupit na všech prodejních místech Dopravního podniku,“ upozornila Vysoudilová.

Mnoho cestujících ale i přes to zažilo při jízdě tramvají nebo metrem víc adrenalinu, než obvykle. Jeli totiž na staré, od 1. července neplatné lístky. S tím, že by revizor přimhouřil oko prý počítat nemohli.

„Revizoři budou postupovat standardně. Pokud budou mít cestující neplatný jízdní doklad, tak budou pokutováni. Nicméně kampaň probíhá už asi 2 měsíce, hlášení probíhá také v metru, že došlo ke změně tarifu, takže všichni cestující tuto informaci určitě mají,“ dodala Vysoudilová.

Zmatky kolem nových a starých jízdenek ale netrápí všechny. Držitelů předplatních kuponů, třeba na měsíc nebo celý rok, se totiž červencové zdražení netýká.

Jan Herget Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme