V Praze se možná rozpadla koalice. Primátorka Krnáčová to odmítá

Koalice hnutí ANO, ČSSD a Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN) na pražském magistrátu se zřejmě rozpadla. Podle Starostů a nezávislých i Strany zelených skončila po dnešním odvolání části rady. Primátorka Andriana Krnáčová z hnutí ANO to ale odmítla. Další postup se bude projednávat po pondělním zasedání jednotlivých zastupitelských klubů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO) | Foto: Filip Jandourek

Koalice podle pražské primátorky Adriany Krnáčové pokračuje dál, smlouva prý vypovězena nebyla.

„Já vidím koalici jako funkční, i když nedostatky tam samozřejmě byly a jsou. V každém společenství, které má na něčem pracovat, a zejména v tak komplikované agendě jako Praha, vznikají nesrovnalosti. S těmi se musíme dokázat poprat," dodala primátorka.

Přehrát

00:00 / 00:00

O situaci na pražském magistrátě diskutovali Ondřej Mirovský za Stranu zelených a Václav Novotný z TOP 09. Komentuje Petr Hartman z ČRo

Podle radního Jana Wolfa z KDU-ČSL zatím Trojkoalice ve vedení města zůstává.

„Jsme stále členy radniční koalice a z logických důvodů čekáme, že to tak bude do příštího jednání zastupitelstva 5. listopadu," poznamenal Wolf. Jak ale bude nadále vedení města vypadat, zatím není podle něj jasné.

Předseda Strany zelených v Praze Ondřej Mirovský ale řekl, že dnešní odvolání náměstka primátorky Matěje Stropnického považuje za nehorázný způsob vypovězení koaliční smlouvy.

„Večer se sejde vedení pražských Zelených a poradíme se. V současné době to vidím tak, že fakticky byla koaliční smlouva vypovězena, protože co ještě víc se musí stát, než když dojde k odvolání koaličního náměstka koaličními hlasy, k vypovězení smlouvy,“ řekl Mirovský.

Ve vedení města by podle něj Zelení zůstali, pokud by došlo ke kompletní personální přestavbě současné koalice. Předseda zastupitelského klubu opoziční TOP 09 Václav Novotný vidí dva možné scénáře dalšího vývoje.

„Stávající koalice se udrží, nějak si to navzájem odpustí a zrekonstruují se. Nebo žádná jiná konstrukce nemůže být bez TOP 09, která je v současné době podle mého hlubokého přesvědčení nejsilnějším klubem v zastupitelstvu. Ne nejpočetnějším, to je klub ANO. Řekl bych ale, že nikdo v zastupitelstvu by nevsadil ani pětník na to, že klub ANO zůstane pospolu,“ komentoval situaci Novotný.

Jednání o pražské koalici

O vzniku nové koalice je podle dnešního tiskového prohlášení ochotná jednat pražská ODS. Podobně se vyjádřili také čtyři zastupitelé České pirátské strany. Podle zastupitele Mikuláše Ferjenčíka klub svolení k vyjednávání o koalici dal. Mají ale určité podmínky.

„Určitě nepůjdeme do koalice s ODS, s ČSSD a KSČM. Pro nás není prioritou dostat se do koalice. Budeme se snažit o to, aby vznikla koalice, kde nebude mít rozhodující vliv Radmila Kleslová a Karel Březina. Tyto dva lidi považujeme za důvod, proč současná koalice skončila tímto fiaskem,“ dodal Ferjenčík.

Pražští zastupitelé odvolali z rady Stropnického, Haška, Novákovou a Ropkovou

Číst článek

Šéf hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš řekl, že pražská koalice by měla pokračovat v jiném personálním složení. Spolupráci s TOP 09 si prý ale neumí představit. Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek už ale odmítl, že by strana vstoupila do pražské koalice.

Její pokračování je ohroženo poté, co v noci zastupitelé odvolali čtveřici radních - náměstka primátorky Matěje Stropnického (SZ) a radní Michala Haška (ANO), Hanu Novákovou a Irenu Ropkovou (obě ČSSD).

ČRo, Pavla Lioliasová, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme