V Praze vznikne pomník cyklistům, kteří zahynuli při dopravních nehodách

Na pražském nábřeží Kapitána Jaroše by měl vzniknout pomník cyklistům, kteří zemřeli při dopravních nehodách. Bude stát na místě, kde v roce 2006 zahynul propagátor cyklistiky Jan Bouchal. Sdružení AutoMat dnes zahájilo na pořízení pomníku veřejnou sbírku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cyklistická infrastruktura (Ilustrační foto) | Foto: Auto*Mat

„Vítězný návrh na Bouchalův pomník je dílem známého sochaře Kryštofa Kintěry. Na nábřeží Kapitána Jaroše uvidíte kolo, stoupající vertikálně po sloupu veřejného osvětlení. Celý sloup bude postříbřen paladiem a na sobě bude mít rotační prvky. Působením větru se bude jeho horní část, kolo a čtyři světlomety na vrcholu sloupu otáčet,“ popisuje Vít Masare ze sdružení AutoMat.

Většina práce na vybudování pomníku je odváděna bez nároku na honorář. I tak AutoMat potřebuje zhruba 200 000 korun na postříbření sloupu a jeho instalaci.

„Dnes jsme proto společně s pražským primátorem zahájili sbírku. Na našem webu www.auto-mat.cz jsme o ní umístili základní informace. Zároveň o ní informace šíříme pomocí sociálních sítí, ale šíří se i od ucha k uchu v komunitě pražských cyklistů a přátel zesnulého Honzy Bouchala,“ pokračuje Masare.

Vizualizace plánovaného pomníku cyklistům, kteří zahynuli při dopravní nehodě | Foto: Auto*Mat

Podle něj se křižovatka, kde Jan Bouchal v roce 2006 tragicky zahynul, na nátlak mnoha občanských sdružení a jednotlivců na jaře loňského roku konečně změnila. A sice v souvislosti s rekonstrukcí tramvajové trati.

„Tehdy tam zejména díky zásahu primátora Svobody byly na poslední chvíli začleněny i bezpečnostní prvky pro pěší a cyklisty,“ říká Vít Masare s tím, že jak roste počet cyklistů, roste tlak na to, aby se podmínky pro ně zlepšovaly.

„Každopádně v Praze a řadě dalších měst bohužel městské samosprávy většinou nestíhají držet tempo s nárůstem uživatelů cyklodopravy. Tudíž infrastruktura za počtem uživatelů znatelně zaostává.

Jan Richter, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme