V Praze žije přes 160 tisíc cizinců. Magistrát jim chce pomoci s integrací

Třináct procent obyvatel Prahy tvoří cizinci. Od přelomu tisíciletí vzrostl jejich počet téměř trojnásobně. Magistrát nechce situaci podcenit, a proto začal urychleně pracovat na koncepci integrace cizinců do naší společnosti. Po vzoru moderních západoevropských metropolí chce být Praha otevřeným a přátelským městem. Cesta ale není jednoduchá.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václavské náměstí od Národního muzea

Václavské náměstí od Národního muzea | Foto: Hynek Bulíř

„Jsem z Mexika, v Praze bydlím už sedm let. A jsem tady, protože jsem se zamilovala do Čecha. Nejdřív jsem tu tedy studovala. No a pak už jsem zůstala,“ začíná své vyprávění velmi slušnou češtinou Monica Marquez Bobadilla.

Pracuje tady pro IT firmu a také jako komunitní tlumočnice. V Praze se jí žije moc dobře, problémy s úřady a papírováním jsou podle ní všude. Pořád ale vnímá ze strany českých obyvatel nezájem a ostych.

„Hlavní rozdíl vidím v tom, že v Mexiku jsou cizinci vítaní, tam se jich nebojí. Tady by se měla většina společnosti naučit nebát se rozdílů a nechtít po ostatních, aby byli stejní jako oni. Trochu se otevřít,“ myslí si.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak se žije cizincům v Praze, zjišťovala reportérka Anna Königsmarková

Právě informování pražské veřejnosti o národnostních menšinách a místních komunitách považuje Marie Heřmanová ze společnosti Člověk v tísni za klíčové, společně s bouráním mýtu o tom, že cizinci berou místním práci.

„To je nesmysl z ekonomického i společenského hlediska. Jednak existuje zákon, podle nějž pracovní úřad musí tři měsíce to místo nabízet českým občanům. A až potom ho může nabídnout někomu, kdo má jiné státní občanství,“ vysvětluje Heřmanová a doplňuje:

„Zároveň cizinci hrají určitou roli na trhu práce, která je v podstatě nezastupitelná. Dají se ukázat příběhy cizinců, kteří tady pracují a přispívají do ekonomiky. Já myslím, že kdyby lidé měli víc informací, mohli by změnit názor.“

Dalším zásadním problémem v otázce integrace cizinců je jejich informovanost a vzdělávání. Ať už v oblasti českého jazyka, legislativy nebo naší historie a kultury. Řešení těchto problémů se snaží ukázat právě vznikající koncepce.

„Když sem přijde migrant, tak většinou neovládá jazyk a neví, kde si ty informace dohledat. My bychom chtěli, aby jednou z priorit koncepce bylo vytvoření nového webového portálu hlavního města Prahy určeného jen pro cizince a veřejnost, kde by byly všechny potřebné informace a lidé by věděli, kam pro ně mohou jít,“ říká Pavla Jenková z Integračního centra Praha.

Anna Königsmarková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme