V pražské tramvaji před dvěma lety zastřelil cestující. Soud ho poslal na 17 let do vězení

Sedmnáctileté vězení za vraždu ženy v pražské tramvaji uložil v úterý pražský městský soud Janu Holmanovi. Muž podle verdiktu ženu zastřelil předloni v únoru, aby ji mohl okrást. Policie po něm pátrala, nakonec se sám po dvou letech přihlásil a k činu se přiznal s tím, že ho lituje. Tvrdil ale, že jednal v „pominutí mysli". Podle znalců i soudce Tomáše Durdíka si však uvědomoval, co dělá. Kromě vězení má odsouzený muž podstoupit také protialkoholní léčbu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tramvaj č. 16 (ilustr. foto) | Foto: Prokop Havel

„Proces nabití a vystřelení zabral zhruba 10 vteřin, což je dostatečně dlouhý prostor na to, aby vážil okolnosti. Sám potvrdil, že nejpozději v okamžiku, kdy ostatní cestující opustili druhý vůz, se rozhodl k tomuto činu. Z tohoto je mimo jiné patrný určitý kalkul,“ řekl soudce Tomáš Durdík.

Holman dostal trest i za neoprávněné držení zbraně a odcizení platebních karet. Musí také podstoupit protialkoholní léčbu. Stejně jako státní zástupkyně si nechal lhůtu na podání odvolání. Verdikt tak zatím není pravomocný.

Vražda se stala ve všední den dopoledne v únoru 2014. Čtyřiašedesátiletá žena nastoupila do tramvaje na Palackého náměstí a dojela až na konečnou v Modřanech, kde ale nevystoupila.

Až při zpáteční cestě si její spolucestující všimli, že je v bezvědomí a krvácí z hlavy. Po její smrti se policisté několikrát marně obraceli na veřejnost s žádostí o jakékoliv informace. Vypátrali i možného svědka vraždy, ani to ale posun v případu nepřineslo.

Pachatel se nakonec policii přihlásil sám, a to letos v květnu, tedy více než dva roky po činu. Policie poté zveřejnila, že si oběť vybral zcela náhodně a že vražda měla loupežný motiv.

„Obžaloba mu klade za vinu zločin vraždy v úmyslu získat majetkový prospěch a navíc přečin nedovolené ozbrojování," řekla ještě před úterním rozhodnutím mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci.

Jana Klementová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme