V pražském metru budou v noci záchranáři a hasiči nacvičovat zásah po teroristickém útoku

Dnes v noci zažije pražské metro největší bezpečnostní cvičení ve své historii. Záchranáři a hasiči tam budou nacvičovat zásah po teroristickém útoku. Na místě budou stovky figurantů a desítky kusů speciálních techniky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Metro, nástupiště, cestující (ilustrační foto) | Foto: Eva Odstrčilová

Celá akce by měla začít v jednu hodinu ráno. Ve stanici metra Anděl dojde k simulovanému teroristickému útoku. Na nástupišti umístí skleněnou láhev, která bude obsahovat napodobeninu nebezpečné chemikálie.

Přehrát

00:00 / 00:00

O přípravě bezpečnostního cvičení v pražském metru mluvila Veronika Štefanová

V daný okamžiku lahev rozbijí. Ve chvíli útoku bude v soupravě metra i na nástupišti neznámý počet cestujících a personálu

V bezprostřední blízkosti rozptýlené látky začnou cestující padat a omdlévat, což budou předvádět figuranti z řad studentů odborných škol.

V tu chvíli speciální varovný systém bude aktivovat záchranné složky. Budou zasahovat také ve stanici Karlovo náměstí a Smíchovské nádraží.

Nejznámějším teroristickým útokem v metru z posledních let je případ z roku 1995, kdy japonské metropoli Tokio zaútočilo vražedné komando z náboženské sekty Óm šinrikjó. Na následky otravy jedovatým sarinem tehdy zemřelo 12 lidí.
Pramen: ČTK

Cvičení skončí do výjezdu prvního ranního metra, takže provoz nijak neovlivní. Jeho cílem je procvičení jednotlivých složek integrovaného záchranného systému při případném chemickém útoku.

Náročná koordinace cvičících složek

Akce se zúčastní z řad lékařů, záchranářů, hasičů, policistů, vojáků i zaměstnanců pražského dopravního podniku 630 cvičících.

Na pomoc si vezmou více než 100 kusů techniky.

Celý zásah budou monitorovat skupiny odborníků, kteří pak akci vyhodnotí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O cvičení mluvil Zdeněk Hanuška, ředitel odboru IZS a výkonu služby generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru

„Projdeme si celou tzv. typovou činnost složek a budeme zasahovat jednak na místě v metru a budeme sledovat spolupráci práci operačních středisek a na to bude navazovat hromadný příjem ve 4 nemocnicích hlavního města Prahy,“ vysvětlil Zdeněk Hanuška, ředitel odboru IZS a výkonu služby generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru.

Jak řekl, zásah bude složitější, protože bude muset probíhat v protichemických oblecích a navíc s dekontaminací figurantů.

„Potřebujeme cvičit a secvičit se v reálných situacích. A vše směřuje k tomu, jak se říká, kdo je připraven, není překvapen,“ zdůraznil Zdeněk Hanuška.

mkp, Veronika Štefanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme