V pražském Suchdole spokojeně žije jedna z nejstarších Češek

Marie Březinová, která žije v pražském Suchdole, je jednou z nejstarších Češek. Zažila obě světové války, chodila do Sokola a třicet let vařila ve školní jídelně. Přestože jí bude v neděli už 102 let, zůstává velmi aktivní seniorkou. Na svůj vysoký věk vypadá čile a spokojeně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Narozeninový dort. Ilustrační foto | Foto: Fotobanka Stock.xchng

Ke své neteři do klidné pražské lokality se přestěhovala teprve před rokem. Díky skvělé péči příbuzných jí doma nic nechybí.

„Jituška jde ráno až v deset hodin do práce, takže mě tady obslouží, všechno nachystá. Pak přijde manžel, ten mi udělá oběd a tak to plácáme. Jsou obětaví, děkuji jim,“ vysvětluje.

Recept na to, jak se dožít tak vysokého věku, prý paní Marie nemá. Prozradila ale, že každé ráno pečlivě cvičí a protažení těla jí zabere klidně i celé dopoledne. Aktivně se ale sportu nikdy nevěnovala: „Já jsem jenom jako mladá chodila do Sokola a na poli jsem sportovala.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Ohlasy Jablonce po postupu v Evropské lize

V mládí se společně s dalšími sedmi sourozenci musela starat o rodinné hospodářství. „To víte, osm dětí, tak se muselo dělat, dělat, dělat, aby nás uživili, a pak jsme šli tak postupně do světa a museli jsme se o sebe postarat. A práce moje byla vždycky těžká dost,“ vzpomíná paní Marie.

Její syn a vnoučata žijí už několik let v Kanadě, kam emigrovali v roce 1986. Pravidelně si ale dvakrát týdně telefonují, a paní Marie se byla dokonce podívat i za oceánem. „Byla jsem tam dvakrát a syn tady byl, když mi bylo sto,“ dodává.

Jakub Urban Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme