V pražských Strašnicích spálili Moranu a rozloučili se se zimou

Obyvatelé pražských Strašnic včera spálili tzv. Moranu neboli symbol zimního období. Podle slovanské tradice tak dali sbohem bídě i neštěstí a přivítaly první známky života. Na vítání jara se sešli přes čtyři desítky lidí. Byli tu jak obyvatelé Strašnic, tak i ti, kteří do Prahy 10 zamířili ze zvědavosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Morana ve vodě | Foto: Jan Rosenauer

„Chceme ukázat, že ve Strašnicích a taky v Malešicích, odkud my jsme, jsou lidi, kteří se zajímají o pospolitost a dejme tomu i tradice a chtějí to ukázat dětem,“ říká jedna z příchozích.

„Tady v Praze to není zas tak úplně běžné. Já jsem z jiné části Prahy, kde se taky ledacos dodržuje, pospolitost lidí tam je, protože je tam stará zástavba. Chtěl jsem vidět, jak to vypadá jinde,“ prozradil další z přítomných.

„Přišla jsem, protože mám ráda sousedské akce, které tady úplně chybí. Nějak se to vytratilo, nepěstuje se tady žádná sousedská komunita. Tohle jsou takové začátky, které můžou vyústit v příjemné bytí na světě,“ usmívá se další žena.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lidé ve Strašnicích si připomněli tradici vynášení Morany a vítání jara

Průvod vyrazil po okolí, zastavil se u školy Barikádníků a Strašnického divadla, kde čekaly děti s vlastnoručně vyrobenou loutkou, tzv. Moranou. Těch se v davu objevilo hned několik.

„Moranu si dělá každá skupinka, domácnost nebo jednotlivec sám. Většinou je to klacek, na který se buď dá něco z papíru nebo se na něj udělají ruce a nohy z větví nebo roští. Hlava se dá dělat různá, dá se použít zmuchlaný chumel novin nebo papíru, který se přetáhne textilem,“ říká za organizátory Libor Engelthaler z občanského sdružení Útulné Strašnice a dodává, že vynášení Morany je součástí postního období.

„Neděle od masopustu se vždy nějak jmenují, tahle konkrétně se jmenuje Smrtná a je věnována vynášení Smrtky, Morany, což je symbol zimy. Vynáší se tradičně ze vsi, po které se nosí s průvodem, vynese se pak za ves, většinou někam k vodě, do které se za zpěvu hodí. Pak se nařezou listinné ratolesti, tzv. léto, což je symbol jara, nové vegetace, a ten se přinese do vsi nebo do každé domácnosti.“

Lidé ve Strašnicích ovšem nevhazovali loutky do vody za městem, ale do ohně na prázdném pozemku poblíž metra Strašnická. Nadšené byly především děti.

Tereza Jelínková, Magdaléna Medková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme