V Přebuzi na Sokolovsku budou lidé volit zřejmě do nejstarší volební urny

Přípravy na krajské volby jsou v plném proudu i v městečku Přebuz na Sokolovsku. Pokud se bude opakovat situace z minulých let, bude právě tato obec patřit mezi místa s největší volební účastí, která dosahuje až 92 procent. A to není jediné její nej. Pochlubit se může také nejstarší volební urnou možná v celé České republice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přebuzská urna | Foto: Andrea Strohmaierová

Volební místnost v Přebuzi je už připravená, na stole leží sešity, tužky, fixy, zkrátka vše, co volební komise potřebuje. O kousek dál stojí patrně jedna z nejstarších volebních uren.

„Podle místních obyvatel pochází zcela určitě z první republiky. Vyrobil ji místní truhlář,“ vysvětluje starostka Miluše Ženteková.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Přebuzi natáčela redaktorka Andrea Strohmaierová

Obyvatelé jsou na svoji urnu náležitě pyšni. „Já si myslím, že pro Přebuzáky je to velký kus historie,“ říká Ženteková.

Kolik voleb zažila, nemá Miluše Ženteková spočítané: „Myslím si ale, že jich zažila hodně. A také stěhování z budovy do budovy. Myslím, že bude z nějakého hodně bytelného dřeva. Pořád je stejná. Nepamatuji, že by se opravovala.“

Urna už se ale nedá zamknout. „Nikdy jsem klíč neviděla. Už léta tady leží urna bez klíče,“ dodává starostka.

Andrea Strohmaierová, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme