V Předlicích opravuje kupec dům určený k demolici. Nabídne levné bydlení

Čtrnáct domů v ústeckých Předlicích by mělo jít podle statika k zemi. Na seznamu ze začátku ledna bylo o dva domy víc. Jeden patřil městu a to už ho zbouralo. Druhý je v Marxově ulici a levně ho v exekuci koupil Boris Rudý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dům v Marxově ulici určený k demolici už Boris Rudý opravuje | Foto: Gabriela Hauptvogelová

Dům určený k demolici v ústeckých Předlicích koupil muž, který ho opravuje. Budou tam byty s běžným nájemným.

Vylezli jsme do druhého patra a díváme se propadlým stropem dolů. Co tam bude?

„Tam byly koupelny, které zase obnovím,“ říká Rudý.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s Borisem Rudým natočila v Předlicích reportérka Gabriela Hauptfogelová

Na stropě je zase vidět, jak je to prohnuté. Ta podlaha o patro výš je taky takhle prohnutá?

„Právě, že není. Proto jsem to radši odkryl, abych se na to podíval. Jestli to třeba nebyla únosnost a voda. S tím, že vodu udělali špatně, narušili trám, aby vysekali nové stoupačky. Takže asi tak to narušili.“

Koupelny znovu, elektřina, voda, okna.... Na jak dlouho to vidíte?

„Snažil jsem se dělat jeden byt měsíc, ale teď se to zpozdilo, protože jsem rozdělal tři byty najednou. Ale do konce března budou dva byty hotové určitě,“ míní Boris Rudý.

Pracuje většinou sám a občas má i pomocníky. Předlice - i když jsou označované jako ghetto - se mu líbí a bylo mu líto původně asi pěkného domu. Chce dát místním možnost zbavit se nedůstojného bydlení za lichvářské nájmy.

„Jde mi o to nasadit sem slušné platící nájemníky s tím, že oni budou rádi, že mají bydlení a já na tom něco vydělám. Nejde mi o to udělat tady ubytovnu, která je bude dřít až na nějaké meze. Prostě důstojné bydlení - co byt, to koupelna a záchod, klasika.“

Máte už zájemce, těší se, až se budou moci nastěhovat?

„Kupodivu ano. Osm bytů se bude předělávat na garsonky, bude jich deset. A už mám sedmnáct zájemců. Sám se divím,“ odpovídá Rudý.

Jsou to lidé, kteří tu bydlí v horších podmínkách a chtějí jít do lepšího?

„První část je z mého bývalého bydliště Na Nivách. Ti jdou za mnou, protože vědí, že jim zajistím určitý standard. Další část jsou lidé z okolí a jde jim hlavně o peníze. Jeden pán, který sem jde, mi říkal, že za místnost bez koupelny a záchodu platí dva tisíce. A já mu tady dám garsonku se vším všudy za patnáct set,“ pochlubil se Boris Rudý.

Ostatních 14 domů v havarijním stavu v Předlicích asi čeká demolice. S největší pravděpodobností to zaplatí město, protože majitelé s úřady většinou nekomunikují a nestarají se.

Gabriela Hauptvogelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme