V Přešticích na Plzeňsku udělali volební místnost z vlakové zastávky

Obvykle bývají volební místnosti ve veřejných budovách, které patří státu, kraji nebo obci. Neplatí to ale ve všech obcích. Například v Huzové-Arnolticích na Olomoucku obec udělala volební místnost z karavanu filmařů. V Přešticích na Plzeňsku pro změnu lidé volí na vlakové zastávce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přeštice - rodiště J. J. Ryby | Foto: Vladimír Žežula

V místní části Přeštice – Zastávka, kde žije asi sto obyvatel, se volby v běžně nepoužívané čekárně vlakové zastávky konají už tradičně. Malá obec totiž žádné veřejné prostory nemá.

Členové volební komise si tak dnes museli nejdříve zalepit lepenkou a papírem popraskaná okna a pak zatopit v kamnech. „My už to snášíme dobře, protože jsme na to zvyklí několik let za sebou. Ale musíme si tu zatopit, uklidit, protože dneska jsou lidi tak neukáznění, že tady rozbijí skla. Takže jsme si museli s kartony zahradit i některá okna, abychom tu vůbec vydrželi,“ říká předsedkyně pětičlenné volební komise Marie Nazarovová.

Přehrát

00:00 / 00:00

V neobvyklé volební místnosti se byla podívat reportérka Martina Klímová

Od města sice dostali kvalitní dřevo, ale protože chyběly třísky, předsedkyně volební komise použila na zatopení šišky, které si přinesla z domova.

Do bývalé čekárny přišlo odpoledne odvolit několik desítek voličů. „Já jsem tady deset let a je to deset let stejný, zvykli jsme si na to,“ říká jeden z nich. Volí prý při každých volbách a je mu jedno, jestli má volební místnost blízko, nebo by musel cestovat dál.

Od letošních krajských voleb si nic neslibuje. „Bude to zase stejné. Je mi to tak nějak úplně jedno,“ konstatuje. I další muž, který přišel odevzdat svůj hlas, je pravidelným voličem. „Od letošních voleb si slibuji ustálení politické situace a stabilitu. Věřit musíme,“ usmívá se.

Martina Klímová, bre, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme