V Příbrami operovali ledvinové kameny ‚perkutánní extrakcí‘

V Příbrami dnes operovali ledvinové kameny. Byly to kameny abnormálně velké, a přesto operace nevyřadila 38letou pacientku na dlouhé měsíce z běžného života. Ani jí po operaci nezůstane obří 20centimetrová jizva, jak by tomu bylo dříve. Nemocnice totiž představila operační postup nazvaný ‚perkutánní extrakce‘.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příbramská nemocnice - příprava nástrojů na operaci | Foto: Pavel Pavlas

Když primář urologického oddělení Pavel Hanek rozdrolil kameny v těle pacientky, vytahoval je malou nerezovou trubičkou ven, dokud nebyla ledvina vyčištěná.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Petra Kološe z unikátní operace ledvin v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

„Já si myslím, že to je jeden z nejsložitějších výkonů na kameny vůbec. Je to skutečně technicky náročné. Když se to daří jako dneska, vypadá to jednoduše, ale tam se může v kterékoliv fázi operace velmi zkomplikovat a nemusí se vůbec dodělat,“ řekl Pavel Hanek.

On sám se vše naučil během 14 let ve Fakultní nemocnici v Praze. Své znalosti bude při dalších operacích v Příbrami předávat svým kolegům.

Výhody v příbramské nemocnici

„Nové operační sály nemocnice, zprovozněné teprve v minulém roce v novém pavilonu C, disponují nejmodernější technikou, která umožňuje i tento typ zákroků,“ uvedla mluvčí příbramské nemocnice Monika Boušková.

„Na každém sále máme přímo vbudovaný do stěny operačního sálu rádio, a když si to pan primář nebo pan doktor, který operuje, přeje, tak můžeme pouštět rádio, případně cédéčka,“ popsala vrchní sestra Dana Pincová.

Dodala, že nepůsobí dobře, když je na sále ticho, a je lepší, když je tam zvuková kulisa.

Příbram je teprve druhou nemocnicí ve Středočeském kraji – po kladenské – kde něco takového dělají.

Petr Kološ, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme