V Příbrami poprvé proběhla unikátní operace ledviny

Lékaři urologického oddělení z příbramské nemocnice dnes vůbec poprvé odstranili pacientovi ledvinu s nádorem novou laparoskopickou metodou.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příprava nástrojů na operaci v nemocnici v Příbrami

Příprava nástrojů na operaci v nemocnici v Příbrami | Foto: Pavel Pavlas

Operace je pro pacienta šetrnější, protože po ní zůstávají menší jizvy a zároveň se zkracuje doba pobytu operovaného v nemocnici. Tuto metodu používá v současné době v České republice jen několik větších nemocnic, jako je například pražský IKEM.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Pavla Pavlase o unikátní operaci v Příbrami

Pětašedesátiletý Miroslav Hrbek se dozvěděl špatnou zprávu o tom, že má nádor v ledvině jen náhodou.

„Je to asi měsíc, byl jsem hospitalizovaný úplně s něčím jiným, ležel jsem na interně a prodělal jsem různá vyšetření a při cétéčku zjistili, že mám nádor v ledvině,“ prozradil pacient a dodal, že se na operaci těší.

Že je vůbec prvním, kdo takovou operaci v Příbrami podstoupil mu nevadilo: „Pan primář mi to všechno vysvětlil u počítače a jsem za to rád.“

Operace se podařila

Pak už se pacienta ujali lékaři a redaktoři Radiožurnálu pozorující operaci se museli převléct do lékařského úboru. Bez něj by je na operační sál vrchní sestra příbramských nemocničních sálů nepustila.

Na operačním sále hrálo potichu rádio a lékaři začali postupně operovat. Novináři směli vše sledovat na několika monitorech, k čemuž nechyběl ani výklad primáře urologického oddělení Pavla Hanka, který zákrok prováděl. Operace se nakonec zdařila podle plánu.

„Obtížnost operace spočívá v tom, že tu ledvinu nevidíte. Musíme se k ní dostat, protože je pokrytá tukem. V urologii je problém, že všechny laparoskopie jsou na vysokém stupni obtížnosti. Je to tedy náročná operace, zejména pak ty fáze, kdy se ošetřují cévy. Hrozí, že pokud dojde k většímu krvácení, musí se změnit typ operace na otevřený, pokud nejde ošetřit laparoskopicky, “ vysvětlil primář.

Výhodou pro pacienty je, že po operaci nemají téměř žádné jizvy. „U otevřené operace může být ten řez okolo dvaceti centimetrů i více. Tady je to kolem šesti centimetrů,“ doplnil primář.

Lékaři příbramské nemocnice předpokládají, že novou laparoskopickou metodou provedou až padesát operací ročně.

Pavel Pavlas, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme