V projektu Život není zebra se představilo zlínské Centrum na podporu integrace cizinců

Na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně se dnes představilo krajské Centrum na podporu integrace cizinců. Stalo se tak v rámci studentského projektu Život není zebra, který v tomto týdnu prezentuje neziskové organizace Zlínského kraje. Cílem projektu je seznámit veřejnost s činností především sociálně zaměřených sdružení.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zlínské Centrum na podporu integrace cizinců. Studentka Baťovy univerzity u propagačních materiálů

Zlínské Centrum na podporu integrace cizinců. Studentka Baťovy univerzity u propagačních materiálů | Foto: Roman Verner | Zdroj: Český rozhlas

Na východní Moravě a hlavně v okolí Zlína se lidé mohou z cizinců nejčastěji potkat s Mongolci. Ti zde už historicky nacházeli práci v textilním a obuvnickém průmyslu. Dlouholetou pracovnicí Centra na podporu integrace cizinců je proto i mongolská tlumočnice Cend-Ajůš Staňková.

„Poskytujeme jim služby v sociálních otázkách, pracovněprávních vztazích. Většina z nich neumí česky, takže já jim to přeložím a někdy je doprovodíme na úřady při vyřizování záležitostí, jako jsou pobytové, vízové a takové,“ vysvětluje Cend-Ajůš Staňková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek natočil redaktor Roman Verner

Paní Ajůš upozorňuje, že dlouholetý pobyt jejích krajanů začíná přinášet i další životní situace kromě nutného zajišťování práce.

„Hodně rodin tu žije s dětmi, takže sociální problematika i finanční. V poslední době hodně školství. Tím, že ty děti chodí do školky, do školy, také tam někdy potřebují zajet do školy něco si domluvit, protože všichni ti rodiče zase tak neumějí česky, jak by to potřebovali na těch úřadech,“ popisuje tlumočnice.

Jak prozradila, problémy se zaměstnáním její krajané příliš nemají. Pokud o ně přijdou, dovedou si v drtivé většině případů nalézt nové.

Ne všichni však mají takové štěstí. Proto má zlínské centrum stále dost práce.

Zlínské Centrum na podporu integrace cizinců. Mongolská tlumočnice Cend-Ajůš Staňková připravuje prezentaci | Foto: Roman Verner

„Cizinci, kteří sem emigrují, většinou emigrují z ekonomických důvodů a tak, jak je současná situace na trhu práce, tak nenacházejí to uplatnění, jaké si představovali. Takže ty problémy souvisejí se ztrátou zaměstnání a následně se sociálními problémy, které s tím souvisejí – takže dluhová problematika, dávky sociálního zabezpečení, vůbec orientace v systému sociálního zabezpečení a dochází i k sociálnímu vyloučení, ale to jsou jednotlivé případy,“ říká vedoucí zlínského centra Bernard Šulák.

Co se počtu klientů týká, prý mírně klesá. „Spíš je tlak na trvalé pobyty. Takže to číslo těch cizinců z třetích zemí se pohybuje kolem 3400 ve Zlínském kraji, orientačně,“ vypočítává Šulák.

Zlínské integrační centrum spolupracuje také s dalšími sociálními organizacemi, které cizincům pomáhají v kritických životních situacích.

Roman Verner Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme