V Prušánkách na Hodonínsku se konalo Mezinárodního mistrovství ČR v sekání sektu

Sedmý ročník Mezinárodního mistrovství České republiky v sekání sektu se konalo v Prušánkách na Hodonínsku. Diváci si připadali jako na plese u carského dvora. Odborně se tomu říká sabráž a usekávání konce hrdla šampaňského bývá přisuzováno napoleonským a ruským důstojníkům. Dnes jde o jednu z disciplín, ve které soutěží sommeliéři. Letošními vítězi se stali Zdeňka Kačmárová a Kamil Prokeš.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sekání sektu. Pro sabráž se vyrábějí speciální šavle

Sekání sektu. Pro sabráž se vyrábějí speciální šavle | Foto: Ivan Holas | Zdroj: Český rozhlas

Při správně seknuté lahvi se ozve téměř stejný zvuk jako při běžném otevírání. Kdo tedy očekával cinkot tříštícího se skla, byl zklamán.

Disciplína zažívá v posledních asi 8 letech renesanci v řadě zemí Evropy i v zámoří. A čeští sommeliéři patří k nejlepším, říká jeden z rytířů Zlaté šavle Jiří Horák:

„Rychlost, elegance, nesmí se bát a samozřejmě každý si dělá svoji vlastní show a program. Třeba sekne deset lahví různými nástroji a různým způsobem. Kamil Prokeš vyhrál tuším předloni a láhev seknul na hlavě. Sekají i za zády.“

K sabráži se nepoužívají jen klasické nebo speciální šavle, ale skuteční mistři berou do roky téměř cokoliv - golfovou hůl, různé domácí nářadí nebo dokonce hudební nástroje. Michal Jandl nejprve jednu z lahví sekl šindelem a tu druhou hokejovým pukem, protože pochází od Vsetína, kde sídlí úspěšný hokejový klub.

Přehrát

00:00 / 00:00

RRž-MČr v sekání sektu.mp3

Princip sabráže je poměrně jednoduchý - jedno místo hrdla je bodem zvýšeného pnutí a vysoký tlak v ní spolu s nízkou teplotou vytvoří potřebnou sílu, která pomůže hrdlo čistě odstřelit. Vypadá to jednoduše a podle Jiřího Horáka není zase až takový problém, aby si to každý skutečně zkusil:

„Daní za to je, že všechno co sekne, musí vypít, ale zase to není tak špatná daň, že? Takže když má odvahu, dejme tomu prvních padesát lahví, potom už se dá říct, že je to odborník. Není to zas až tak nebezpečné, může se sem tam něco stát, ale pokud dodržuje základní pravidla jako že před ním nemůže nikdo stát, protože zátka má velikou rychlost a střepy jsou ostré, tak to může dělat každý naprosto bez problému.“

Ne všichni sabrážisté by s tím ale asi zcela souhlasili. Zátka se střepem hrdla letí až deset metrů a po nepodařeném seknutí je láhev křehčí, než obvykle. Na soutěži proto byly povoleny maximálně tři pokusy.

Ivan Holas, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme