V Račicích budou mít lidé čistší a levnější teplo díky centrální kotelně na biomasu

Možná už koncem léta začnou v Račicích se stavbou kotelny na biomasu, topit v ní mají dřevními štěpky. Radnice slibuje lidem levnější a čistší teplo. Obec bude jednou z mála v Česku, která na to dostane dotaci od fondu životního prostředí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Likvidace dřevěného odpadu v továrně na biomasu (Mangualde, Portugalsko)

Likvidace dřevěného odpadu v továrně na biomasu (Mangualde, Portugalsko) | Foto: European Union

O centrálním topení se v obci, která má přes 100 popisných čísel, mluví už třetím rokem. Lidé tedy o záměru vědí. Váhají ti, kteří mají levnější otop nebo bydlí ve starém nezatepleném domku a bojí se, že ho nový systém nevytopí.

Anebo naopak ti, kteří dům dokonale zateplili a protopí teď mnohem méně než dřív. Výhody nového vytápění ale vidí jasně - míň kouře z komínů, komfortnější topení.

„V zásadě je to velice výhodné, je to jako plyn, nastavíte si termostat a můžete být dva dny pryč,“ říká Josef Šklíba.

„Akorát jsem zvědavý na sehnání biomasy - a za kolik, abychom na tom nebyli hůř, než když topíme na pevné palivo,“ podotýká pan Ladislav.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Račicích na Litoměřicku chystají vybudování kotelny na dříví a biomasu

Dostatek paliva má obec zajištěný na 10 let smlouvou s firmou Wood and Paper, která zásobuje i nedaleké štětské papírny, reaguje na připomínku račický starosta ze SNK Jaromír Maleček.

„Cena se bude samozřejmě odvíjet od ceny na trhu, ale vycházeli jsme z energetického auditu, takže mělo by to vycházet i po průměrném zdražení, protože pokud se bude zdražovat dřevěná štěpka, půjde nahoru i plyn a uhlí.“

Výhodné by to pro obyvatele Račic mělo být i v tom, že obec jim zaplatí i přípojky a výměníky.

„Rozvody i připojení k patě zdroje budou mít zdarma, připojení uvnitř si pak musí zaplatit sami,“ říká místostarostka Libuše Šimralová.

Dotace z evropských fondů

Stavba kotelny a rozvodů ovšem nebude levnou záležitostí, i s daní přijde na více než 100 milionů korun. Sama by se do toho obec nepustila, tři čtvrtiny ale dostane od evropských fondů, na zbytek si půjčí, dodává starosta Maleček.

„Pokud se nám povede v červnu dohodnout finanční ústav na dofinancování akce, předpokládám, že během července by ministr životního prostředí mohl podepsat dotaci a v průběhu srpna září bychom mohli s výstavbou začít. Stavební povolení je vydáno.“

Jednu z podmínek už obec splnila - vybrat, kdo se akce ujme. Ze sedmi přihlášených firem čtyři podmínky nesplnily. Ze tří, které zůstaly, vybrala komise pražskou Apris 3MP s nejnižší nabídnutou cenou něco přes 75 milionů korun bez daně.

Miroslav Zimmer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme