V rámci Revma dne ve Františkových lázních lékaři vyšetřovali zájemce na artritidu

Stovky lidí využily v sobotu bezplatné vyšetření na artritidu. V rámci 1. ročníku Revmadne lékaři radili zájemcům třeba ve Františkových lázních. Doktoři varují, že artritida nepostihuje jen starší lidi, ale týká se i mladších. Preventivní vyšetření by měl proto podstoupit každý.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruce postižené revmatoidní artritidou (45 vteřin po aplikaci kontrastního barviva)

Ruce postižené revmatoidní artritidou (45 vteřin po aplikaci kontrastního barviva) | Foto: Physikalisch-Technische Bundesanstalt

„Pokud u sebe člověk odhalí nějaké příznaky, měl by se nechat vyšetřit. Vstupním předpokladem k tomu, aby se člověk dostal k revmatologovi, je vyplnění registrační kartičky, kde pacient odpovídá na základní otázky, jako jsou bolesti kloubů a zad. V případě, že pacient zaškrtne některou z těchto možností a souhlasí s minidiagnostikou, dostane se k lékaři, ten udělá rodinnou a celkovou anamnézu a podívá se na klouby nebo na postižené místo,“ řekla za organizátory akce Hana Šindelářová.

Revmatolog pak vyloučí nebo potvrdí, jestli jde o zánětlivé revmatologické onemocnění. Pokud zjistí, že jde o potencionálního pacienta, tak ten dostane vizitku z revmadne, že se nechal takto vyšetřit a pak i seznam s odborníky, které může nebo by měl navštívit, tedy až po poradě se svým ošetřujícím lékařem.

Revma ale nepotkává jen starší lidi, setkávají se s ním i mladší ročníky. Většinou jde o lidi aktivní, kteří můžou mít bolesti a odůvodňují si je třeba sportem.

Velmi často přitom může dojít k podcenění této choroby. Revmaden by měl proto upozornit na možnost zánětlivého revmatického onemocnění.

Andrea Strohmaierová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme