V rámci Světového dne ledvin zamířili lidé na bezplatné vyšetření do boleslavské nemocnice

V mladoboleslavské nemocnici si dnes zájemci v rámci Světového dne ledvin mohli nechat bezplatně vyšetřit ranní moč. O akci byl velký zájem. Světový den ledvin se letos koná již po osmé.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Světový den ledvin, mladoboleslavská nemocnice. Lékař Dino Alferi a pacientka | Foto: Jana Huzilová

V pořádku, bez bílkoviny, cukru i buněčného nálezu, konstatoval lékař u pacientky, která přišla jako jedna z prvních na vyšetření moči do mladoboleslavské nemocnice. Přesto žena pár doporučení dostala.

„Nemám pít tolik minerálky, přejít na vodu, což je asi všeobecně známo, že by člověk měl pít vodu, no a nesolit,“ uvedla.

Do ordinace přišli i manželé Hejzákovi z Mladé Boleslavi. „Myslíme si, že by člověk o sebe měl pečovat a že by měl vědět, jaký je jeho zdravotní stav,“ řekla žena. „Máme to kousek, tak proč ne,“ doplnil muž.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek natočila redaktorka Jana Huzilová

Světový den ledvin vyhlásila Mezinárodní federace nadací pro nemoci ledvin a Mezinárodní nefrologická společnost. Ten letošní je už osmý v pořadí. Cílem akce je informovanost zdravotníků i veřejnosti o nemocech ledvin, jejich diagnostice a možnostech léčby.

„Měli jsme tady už dvě klientky, které měly hraniční nález. Diskutovali jsme o možných příčinách a doporučil jsem jim kontrolu u obvodního lékaře,“ řekl ošetřující lékař v mladoboleslavské nemocnici Dino Alferi.

Podle něj pacienti mnohdy nepoznají, že mají nemocné ledviny.

„K nám chodí lidé, kteří nemají žádné potíže, pouze mají zvýšené hodnoty dusíkatých látek v krvi. V případě pokročilejších stádií onemocnění se potom mohou objevovat nespecifické příznaky, které mohou svědčit o ledvinovém onemocnění – to jsou otoky, dýchavičnost, zažívací potíže, nechutenství, průjmy, celková slabost, únava, motání hlavy,“ popsal Alferi.

Připomněl, že o své ledviny by lidé měli pečovat a chodit na pravidelné prohlídky.

„Léčit eventuálně civilizační choroby, to znamená vysoký krevní tlak, cukrovku,“ uvedl Alferi. Lidé by se také měli zdravě stravovat a měli by mít dostatečný přísun tekutin. „Což odpovídá zhruba 1,5 až 2,5 litru za den,“ řekl Alferi.

Jana Huzilová, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme