V rámci Světového dne pro faire trade lidé přišli posnídat i do pardubického parku

Stovky lidí v Česku zahájili dnešní den „férovou snídaní“. Víc než osmdesát českých měst se letos za pojilo do šňůry snídaňových pikniků pořádaných po celém světe v rámci Světového dne pro faire trade. Fairtradovou kávu, ale také vlastnoručně zhotovené bio bábovky, koláče nebo pomazánky ochutnávali i v Pardubicích.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fair trade. Ilustrační foto | Foto: Fotobanka stock.xchng

„Fair trade je druh obchodu, který zaručuje drobným pěstitelům možnost uživit se vlastní prací za důstojných podmínek,“ připomněla jedna z organizátorek pardubického pikniku Nela Richetrová.

Netradiční piknik v parku přilákal pod rozkvetlé kaštany hlavně mladší ročníky. Snídalo se na zemi. Lidé posedávali na dekách a karimatkách a kvůli mokré trávě měli pod sebou ještě nepromokavé folie.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek o fairtradové snídani v Pardubicích natočil redaktor Ondřej Wolf

Podle Richtrové se při přípravě snídaně drželi myšlenky propojit fair tradové pochutiny a nápoje s tuzemskými produkty. Právnička Martina Jakubičková tak třeba ochutnala pohankové muffiny upečené její kamarádkou.

„Je fajn vyrazit ven a dát si snídani venku v parku, protože ty parky nežijí až tak společenským životem, jako je vidět třeba různě po světě. Ve Francii Francouzi vyrazí ven, sednou si na trávu a dají si oběd, snídani, svačinu, cokoli, takže to byl jeden z důvodů," podotkla Martina Jakubičková.

Přišla prý však i kvůli samotné podstatě správného obchodu. „Kdy dostáváte zaplaceno to, co skutečně ta věc stojí, respektive nedochází k vykořisťování a tomu, že si napakuje kapsu za prodej těch surovin někdo jiný než ten, kdo tu práci skutečně odvede,“ řekla.

Ondřej Wolf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme