V regionech protestují proti obnovení těžby uranu a uhlí

Členové sdružení Naše Podještědí obnovili kampaň proti těžbě uranu v osadě Kotel a v Ralsku. Návrh nové energetické koncepce státu tam totiž počítá s obnovením těžby uranu . Na Frenštátsku zase protestují proti plánované těžbě uhlí v Beskydech.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Těžba uhlí

Těžba uhlí | Foto: www.okd.cz

Ekologové z Liberecka s návrhem energetické koncepce nesouhlasí a jsou připraveni udělat vše pro to, aby těžbě uranu zabránili. Domnívají, že by se v obydlené oblasti, kde jsou podzemní zásoby pitné vody pro celé střední Čechy, vůbec těžit nemělo.

Následky takové těžby se totiž už nikdy nepodaří napravit, říká jeden z odpůrců těžby, Josef Jadrný.

"To jsou zkušenosti ze světa, kde se těží uran. Neexistuje ložisko, které by se dalo vyčistit do původního stavu, to nejde. Poločasy rozpadu uranu, chemické látky, které ho doprovázejí a jsou téměř nevyčistitelné. Všichni zahraniční odborníci nám potvrzují , že je to celosvětový problém a proto se uran těží jen v neobydlených oblastech Afriky, Kanady či Austrálie," tvrdí Jadrný.

Generální ředitel Státního podniku Diamo Jiří Jež ale slibuje, že pokud se bude v Podještědí těžit, použijí se k tomu moderní technologie, šetrnější k přírodě, nikoliv už chemickou těžbu, kdy se uran vyluhuje ze země kyselinou sírovou. Obnovení těžby nebude podle něj levnou záležitostí - vyjde na deset miliard korun.

Na Frenštátsku se obávají těžby uhlí

Obyvatelé a vedení obcí z Frenštátska se zase obávají těžby uhlí v Beskydech, s nímž také počítá nová energetická koncepce. Tento týden delegace osmi obcí předala své stanovisko na ministerstvu průmyslu, ve kterém žádá o vynětí Frenštátska z této koncepce. Obcím se nelíbí, že rozhodnutí zda důl otevřít či ne bude nyní na těžařské firmě OKD.

Mezi obcemi, kterým se myšlenka těžby na Freštátsku nelíbí, jsou i Trojanovice. Starosta Jiří Novotný volá po změně horního zákona a úpravě energetické koncepce.

"Pro obce na Frenštátsku je posun v energetické koncepci nepřijatelný. V minulé koncepci nebylo frenštátské uhlí de facto zmíněno a nepočítalo se s ním, v novém materiálu to stát nechává na těžaři, což je nepřijatelné," vysvětlil Novotný.

Těžaři se však brání. "Společnost NWR, jako vlastník OKD, zatím žádné rozhodnutí ohledně těžby v té oblasti nepřijala. Společnost OKD udržuje důl v konzervačním režimu, protože ochranu ložiska pod Frenštátem pro jeho případné využití v budoucnu nám ukládá zákon. Pokud by se to stanovisko jakkoliv změnilo, rozhodně by nešlo jen o rozhodnutí soukromé firmy, ale vše by se muselo konzultovat nejen se státem a uznávanými experty, ale i s místními radnicemi a zdejšími obyvateli," tvrdí mluvčí OKD Vladislav Sobol.

Ivana Bernáthová, Petr Havránek, Alena Adámková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme