V regionech u státních hranic přibývá narkomanů. Nárůst řeší například Jesenicko

V pohraničí roste spotřeba injekčních stříkaček. Všímají si toho pracovníci kontaktních center, kteří jsou ve styku s narkomany. Extrémní nárůst spotřebovaných stříkaček a tedy i uživatelů drog teď řeší například na Jesenicku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Varna pervitinu | Foto: Policie ČR

Jakub z Jeseníku je osm let závislý na pervitinu. Mladík má za sebou už pět neúspěšných pokusů o léčbu. Zdejší K-centrum vyhledává pravidelně, nejen kvůli výměně stříkaček.

„Nabízí pomoc. Člověk, který je na ulici, se tu může vysprchovat. V té době za mě, se tu člověk mohl zadarmo najíst, dát si kafe. Jinak i vyhledat pomoc, třeba léčebnu Bílou Vodu. Teď už tady nějaké věci nejsou zdarma – třeba polévka je za pět korun, káva za dvě koruny. A to kdysi předtím nebylo,“ říká Jakub.

Přehrát

00:00 / 00:00

V K-centru na Jesenicku natáčela redaktorka ČRo Andrea Švubová

Jen loni vyměnili streetworkeři 28 tisíc stříkaček. Téměř dvojnásobek počtu toho co rok předtím. A i ten letošní se podle vedoucí K-centra Soni Rozborilové vyvíjí podobně.

„Přibývá uživatelů, přibývá nám i klientů, kteří k nám přijdou poprvé. Určitě je to o tom, že přibývá uživatelů drog,“ říká Rozborilová.

K-centrum provozuje občanské sdružení Darmoděj. Jeho ředitel Josef Vondrka vidí příčinu nárůstu toxikomanů i v blízkosti hranic:

„V současné době je norma - registr, výdaje léků, které jsou na předpis. V registru se může objevit každý, kdo si koupí více než dvě balení přípravku. To se dotýká všech lidí, i rodin, které nakupují v době nachlazení. Přitom naši klienti si to jezdí nakupovat jinam, do zahraničí. To, že je to omezené v České republice, jim nezabraňuje sebrat se a jet do Německa nebo Rakouska. Nejsou to jen lékárny. Obchodníci se na to začali zaměřovat a i v běžných obchodech, které se nezabývají prodejem léčiv, léky prodávají.“

Situaci na hranicích, převoz látek potřebných k výrobě pervitinu sleduje i jesenická policie. Systém prodeje léků v Polsku by se měl podle vedoucí územního odboru Ludmily Andělové už brzy změnit:

„Skutečně je pravda, že přeshraniční přechody do Polské republiky po celém spektru České republiky se využívají k dovozu léků. Tyto záchyty skutečně jsou. Polská republika připravuje, stejně jako Česká republika, nové zákonné normy, které by eliminovaly převoz produktů na výrobu pervitinu nebo i jiných drog.“

Jen pro zajímavost - drogy na Jesenicku jsou údajně mnohem levnější než v jiných regionech. Jejich cena je jen třetinová.

Co je ale pozitivní, vzrůstá i počet těch, kteří se rozhodnou se závislostí bojovat. Do nejbližší psychiatrické léčebny v Bílé Vodě se hlásí čím dál více místních narkomanů.

Andrea Švubová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme